Proč africká fialka nekvete a jak ji znovu rozkvést? Díky tomuto postupu vás potěší svými květy

autor Petra Seibertová publikováno 12.02.2024 07:15
Africká fialka

Koupili jste si rozkvetlou africkou fialku a opadala vám? Pokud vám fialka nekvete, příčin může být hned několik. Přinášíme vám několik tipů, jak dopřát vaší fialce komfort k tomu, aby opět vykvetla.

Pokud vám vykvete africká fialka, je to opravdové potěšení. Její překrásné kvítky dokonale ozdobí váš domov. Péče o ni není výrazně náročná. Byla vyšlechtěna do mnoha odrůd s různými barvami květů, které mohou mít zároveň různé velikosti. Květy africké fialky mohou mít dokonce i zvlněné okraje. Fialka vám pokvete i v zimě, ale musíte pro ni zajistit dostatek světla. Umělým osvětlením dobu prodloužíte na 14 hodin. Jednou za 14 dní použijte jako zálivku hnojivo na pokojové rostliny. A jak můžete africké fialky namnožit? Jednoduše řízky z listů nebo dceřinými růžicemi.

Problémem může být substrát

Hlavním důvodem, proč vám vaše africká fialka nekvete může být substrát, ve kterém je rostlina zasazena. Rostliny se ve většině případů prodávají zasazené v rašelině, která má nedostatek živin. Pro fialky je rašelina příliš kyselá a není vhodná k dlouhodobému pěstování. Proto fialku přesaďte co nejdřív po tom, co si ji přinesete domů. Odstraňte všechny suché a zlomené listy a zkraťte také kořeny. K přesazení použijte substrát na pokojové rostliny.

Africká fialka

Příliš velký květináč a nedostatek světla

Dalším důvodem, proč vaše fialka nekvete, může být příliš velký květináč. K tomu, aby fialka vykvetla je potřeba, aby měla těsný prostor a aby nemusela investovat svou energii do kořenů a do listů. K tomu, aby fialka kvetla potřebuje také dostatek světla. Uděláte nejlépe když ji umístíte na východní nebo na severovýchodní okno. Pokud bude rostlina příliš vzdálená od okna, nebude mít dostatečné množství světla.

Dopřejte fialce správnou teplotu

Aby vám vaše africká fialka kvetla, potřebuje správnou pokojovou teplotu. Ideální teplota pro tuto rostlinu se pohybuje mezi 20-22 °C. Pestrolisté africké fialce vyhovíte ještě nižší teplotou, a to mezi 18-20 °C. Vyšší teplotu snese africká fialka bez větších problémů, ale bohužel vám nevykvete. Poupata díky vyšší teplotě upadnou už v rané fázi. Fialce nesvědčí ani průvan, proto ji umístěte mimo takové prostředí.

Mohlo by Vás zajímat

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

zavřít reklamu
×
Reklama