Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 17.02.2024 09:45
Růže

Pokud jste dostali růži na Valentýna, určitě ji budete chtít uchovat co nejdéle. Můžete ji usušit, ale ještě lepší bude, když si z ní vypěstujete novou růži. Jak na to?

Když budete chtít vypěstovat novou růži, můžete nechat řízky zakořenit ve vodě. Není to ovšem úplně spolehlivá metoda. Proto je nechte raději zakořenit přímo v půdě. To je mnohem spolehlivější. Z růže, která byla koupená v květinářství, vytvoříte řízky a ty zasadíte do substrátu. Za čas se uchytí a vyrostou vám nové, krásné rostliny.

Všechny růže nezakoření

Pokud si chcete zasadit darovanou růži, měli byste to učinit co nejdřív. Pokud se budete chtít s vaší růží pokochat a budete ji mít dlouho ve váze, už se to bohužel nepodaří. Nevyjde to ani s růží, která strávila dlouhou dobu v květinářství, ale to neovlivníte. Většinou množení neklapne ani s růžemi, které mají dlouhý, dřevnatý stonek. Tyto růže jsou šlechtěné a raději si je užijte ve váze.

Vytvořte správné řízky

Růži nastříhejte na řízky, které mají minimálně čtyři očka. Ideální stav je, když bude mít řízek deset oček. Řízky nastříhejte šikmo a použijte k tomu ostré nůžky nebo velmi ostrý nůž. Spodní část řízku, to je ta, kterou budete vkládat do půdy, zbavte listů. Horní řez byste měli ochránit před vysycháním. Uděláte to tak, že ho potřete štěpařským voskem.

Růže

Podpora zakořenění růže

Aby vám růže zaručeně zakořenila, nezapomeňte ji namočit do stimulátoru zakořeňování. Takovýto stimulátor můžete zakoupit ve formě prášku, gelu či jako kapalinu a naprosto skvěle podpoří růst kořenů vaší růže. Je možné použít i droždí nebo med. Řízky zasaďte do květináčů, které jsou naplněny substrátem. Ideální bude, když použijete substrát pro řízkování. Do substrátu zasuňte celou polovinu řízku. Do jednoho květináče můžete dát i tři řízky a ušetřit tak dostatek místa.

Zasaďte si růži

Zakořeněnou růži si můžete přesadit na místo, kde je dostatek světla, ale není tam přímé slunce. Vyberte si prostor, kde chcete růži ponechat. Po přesazení ji zalijte a přikryjte ji zavařovací sklenicí, kterou trošku přitlačíte do země. Růži ponechte přiklopenou do příštího jara. V období sucha ji zalévejte, ale nechejte ji přiklopenou. Pokud ji chcete přesadit, udělejte to až po jednom roce.

Mohlo by Vás zajímat

Obytná dodávka
publikováno 15. 4. 2024 autor Jan Nováček

10 krásných a funkčních přestaveb dodávek na obytný automobil – nahlédněte a inspirujte se, budete koukat!

rytířské turnaje
publikováno 19. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tipy na víkendový výlet za deštivého počasí, který nadchne zvídavé děti i rodiče

Túje
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jaké jsou výhody a nevýhody plotu z tújí? A jaká je jejich alternativa?

zavřít reklamu
×
Reklama