Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.02.2024 06:45
Kuchyň

Pokud pravidelně vaříte a smažíte, mastnému prachu na skříňkách či digestoři se nevyhnete. A pokud ho necháme, aby se hromadil, jeho čištění se pak stává velmi problematickým. Připravili jsme pro vás několik způsobů, díky kterým bude čištění efektivní.

Vypadá vaše kuchyň krásně uklizená a čistá? Ale co digestoř nebo horní skříňky? Ty už tak čisté po každodenním vaření nebudou. I když při každém vaření spouštíme digestoř, mastnota společně s prachem vytvoří na površích odolný povlak. A pokud ho chceme umýt běžným způsobem, tedy teplou vodou a jarem, brzy zjistíme, že tudy cesta nepovede. Mastnota se rozmazává a lepí na houbičku. Jak si tedy s touto odolnou vrstvou poradit, a to bez velké námahy?

Čištění filtru digestoře

Na olej patří olej. Zkoušeli jste tuto metodu? Sice zní zvláštně, ale opravdu funguje. Oddělejte filtr, potřete ho olejem a umístěte na něj starý ručník. Ten však předem namočte do velmi teplé vody. Vyždímejte ho a rozprostřete na filtr. Nechte alespoň dvacet minut působit. Poté jej omyjte teplou vodou a mycím prostředkem na nádobí. Někdo také kovový filtr umísťuje do myčky na nádobí. 

Jak vyčistit mastný digestoř

Digestoř se doporučuje čistit alespoň jednou za měsíc. Nepoužívejte abrazivní čističe, a to ani ty, které jsou na bázi chloru. Stačí smíchat dva litry teplé vody, hrnek octa a půl hrnku jedlé sody. Tekutinu rozmíchejte a umyjte s ní, pomocí jemného hadříku, digestoř. Pokud je znečištění příliš silné, v jednom litru teplé vody rozpusťte 1 tabletu do myčky a tekutinou umyjte digestoř.  

Tablety do myčky

Jak umýt mastný prach na skříňkách

Takzvaný mastný prach se neusazuje pouze na skříňkách, ale také na lustru a jinde. Se silnou vrstvou mastnoty si již ocet či soda tak dobře neporadí. V takovém případě je ideální tableta do myčky. Prach stačí mírně navlhčit, na houbičku položte jednu tabletu a jemně s ní přetírejte horní část skříněk. Tabletu lze také rozpustit v jednom litru teplé vody a pomocí houbičky skříňky a jiné povrchy umýt. 

Mohlo by Vás zajímat

Toulitka
publikováno 17. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Při pěstování toulitky se vyhněte některým chybám, pak vám pokvete i měsíce

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

Bolest kolene
publikováno 18. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Na bolavé klouby si připravte mast, která spolehlivě fungovala již za dob našich babiček

zavřít reklamu
×
Reklama