Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 26.02.2024 07:15
Kuchyň

Přinášíme vám několik velmi jednoduchých tipů, díky kterým bude váš dřez jako nový. Řešíte, že je váš dřez mastný nebo zašlý od nejrůznějších potravin? Na to vám zůstane už jen nepříjemná vzpomínka.

Existuje několik typů kuchyňských dřezů. Při čištění je třeba zohlednit, z jakého materiálu je zrovna ten váš. Kuchyňské dřezy máme z tectonitu, nerezu, z keramiky nebo z granitu. Důležitý krokem při čištění dřezů je pravidelnost. Výrobci dřezů doporučují, aby se čistily každý den. Stačí je otřít vlhkým hadříkem se saponátem a vytřít tak, aby zůstaly suché.

Důkladné čištění dřezu

Zhruba jednou za dva týdny vyčistěte dřez opravdu důkladně. Nevyužívejte přípravky, které obsahují bělidla a zapomeňte i na drátěnku. Nepoužívejte ani žádné abrazivní přípravky. Mohli byste poškodit povrch vašeho dřezu a vznikly by tak nevzhledné škrábance.

Dřez

Myslete na to, že byste neměli v dřezu nechávat dlouhou dobu položené ovoce, kyselé šťávy, kávu a také sáčky od čaje. Vytvořily by se vám na povrchu dřezu trvalé a nevzhledné skvrny a mohli byste tak poškodit jeho povrchovou úpravu. Pokud vlastníte starší dřez, je mimořádně náchylný na jakékoliv mechanické poškození. Je vhodné, abyste na dno dřezu umístili gumovou podložku. Vyhnete se tak škrábancům a vrypům od nádobí.

Jak vyčistit nerezový dřez

Pokud se chystáte na čištění nerezového dřezu, je dobré vědět, že jde o vysoce odolný materiál. Snese i ty nejsilnější přípravky na čištění. V žádném případě ale nenechávejte v těchto dřezech rezavějící předměty a vyhněte se i drátěnkám. Těmi můžete povrch vašeho nerez dřezu nenávratně poškodit poškrábáním nebo rzí. Nerezové dřezy nejlépe vyčistíte tak, že dáte do rozprašovače vodu a malé množství octa nebo citronové šťávy, povrch postříkáte, necháte působit, omyjete vodou a setřete dosucha jemnou houbičkou.

Dřez a baterie

Jak vyčistit granitový dřez

Granitové dřezy mají velmi hladkou strukturu a jsou náchylné k mechanickému poškození a ke znečištění povrchu. Omývejte je pouze měkkým hadříkem nebo měkkou houbičkou. Vyhněte se brusným látkám a také drátěnkám. Granitový dřez velmi jednoduše vyčistíte i domácky vyrobenými čistícími prostředky. Smíchejte vodu s jedlou sodou nebo s kyselinou citronovou a vznikne vám dokonalý prostředek na vyčištění vašeho granitového dřezu. Po vyčištění omyjte povrch vodou a vytřete dosucha.

Mohlo by Vás zajímat

Libeček
publikováno 17. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Libeček je darem z přírody. Proč by neměl chybět na žádné zahradě?

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

Hora Mulhácén
publikováno 20. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Hora Mulhácén: Výstup na střechu pevninského Španělska

zavřít reklamu
×
Reklama