Jak se v březnu postarat o zazimované muškáty? Pro bohaté květy je důležité začít nyní

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.03.2024 07:00
Muškáty

Jaro se pomalu, ale jistě probouzí, a tak přišel čas prohlédnout si zazimované rostliny. Mezi ně patří snad všemi oblíbené muškáty. Co pro ně nyní v březnu udělat?

Už se nemůžete dočkat hlavní sezony, kdy nám budou různě barevné rostliny zdobit zahrady, ale i parapety? Ptáčci nám budou zpívat a my si budeme užívat volný čas na svých zahrádkách. Pokud se těšíte stejně jako my, věnujte alespoň malou chvíli zazimovaným muškátům. Díky ní budou zdravé a v sezoně krásně a bujně rozkvetlé. Jakou péči dopřát muškátům v březnu?

Zkontrolujte stav muškátů

Jakmile budete mít chvilku čas, zajděte do garáže nebo do sklepa a zkontrolujte zazimované muškáty. Pokud jste jim dopřáli chladné, ale světlé prostředí a mírnou, ale pravidelnou zálivku, muškáty na tom nebudou tak špatně. Pokud jste na ně nemysleli, s největší pravděpodobností nevypadají příliš dobře. I tak je můžete zachránit. Odstraňte pokroucené listy, ale také ty, které jeví známky napadení plísní či škůdcem. Pokud tomu tak je, nečekejte a ošetřete rostliny přípravkem proti druhu problému, který se týká vašich muškátů.

Muškáty

Co se skomírajícími muškáty

Pokud muškáty skomírají celkově, vezměte je co nejdříve do tepla a pořádně je zalijte. Poté jim dopřejte řez. Ostříhejte všechny špatné větvičky a listy. Stříhejte až do zelené části. Rány poté zasypejte skořicí, do dvou týdnů se zacelí. V případě, že jsou muškáty zdravé nebo jejich některé části, můžete je také namnožit. Více o množení muškátů jsme psali v minulém článku.

Přesazení muškátů

Nyní přijde čas také pro přesazení muškátů. Myslet byste měli na to, že rostliny vyžadují kvalitní substrát, odtokové otvory v květináči a dobrou drenážní vrstvu. Jedině tak předejdete zahnívání. Zvolit lze i samozavlažovací truhlíky. Co se týká substrátu, doporučujeme zvolit takový, který obsahuje rašelinu hrubší struktury doplněnou o humus. Takový substrát zajistí rovnoměrné zásobení vodou, ale také optimální proudění vzduchu kolem kořenového systému.

Pelargonie

Po přesazení, a to přibližně za dva týdny, je vhodné rostliny přihnojit. Zvolit můžete domácí hnojiva, ale i ta komerční. Následující měsíc už muškáty přihnojujte každých 14 dnů. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku a dostatek světla. Od dubna, přibližně od půlky, můžete muškáty otužovat a již pomalu připravovat na umístění ven. Jakmile tato doba nastane, rádi vás na tento krok upozorníme.

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
publikováno 13. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstujte krásky pralesů, pořiďte si exotické orchideje, které zvládne pěstovat i začátečník

Mšice
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Likvidujte mšice jako naše babičky: Účinný postřik, který si poradí se škůdci na rybízu i na sazenicích

Pininfarina Battista
publikováno 17. 5. 2024 autor David Vanda

Pininfarina Battista je zhmotněním supersporťáku Bruce Waynea

zavřít reklamu
×
Reklama