Čas hnojení sazenic paprik je tu: Díky této proceduře budou silné, zdravé a bohatě plodící

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 16.03.2024 08:15
Papriky

Sazenice paprik se již většině z nás vyjímají na parapetech, a tak přemýšlíme, čím je aktuálně přihnojíme. Na výběr máme nespočet hnojiv. A my jsme si některé z nich pro vás připravili.

Papriky, stejně jako rajčata, patří k oblíbené zelenině, kterou může pěstovat snad každý. A to i dokonce bez zahrady. Ve větší nádobě vypěstujete chutné papriky plné výživných látek. Do výsadby sice nějaký ten pátek zbývá, to ale neznamená, že jim nemůžete věnovat trochu péče a sazenice paprik přihnojit. Rostliny pak budou silnější, lépe odolají chorobám, ale i škůdcům. 

Připravená půda je důležitá

O rostliny všeho druhu musíme náležitě pečovat. Nejen je zalévat, ale také hnojit. Ať už okurky, rajčata, květiny či papriky. Podporujeme je v období růstu, ale později i v době kvetení a dozrávání plodů. Základním předpokladem k tomu, aby byla úroda opravdu zdařilá, je předem důkladně připravená půda. To znamená zrytá, zbavena plevele a na podzim prohnojena nejlépe hnojem. Pokud jste tento krok nestihli, učiňte tak nyní a použijte kompost. Jelikož papriky, ale i rajčata patří k zelenině první tratě, jsou na živiny náročnější.

Přihnojování sazenic paprik

Obecně se sazenice vysazují až po zmrzlých mužích. Tedy nejlépe v druhé polovině května, kdy už nehrozí mrazíky. Na přízemní mrazíky jsou papriky choulostivé a nedočkavým pěstitelům se tento krok nemusí vyplatit. Na hnojení ale nezapomínáme. To vyžadují již jako malé rostlinky na našich parapetech. 

Sazenice paprik

První hnojení odstartujeme v době, kdy má sazenička první dva pravé lístky. Většinou používáme hnojivo se značením start. Další hnojivo aplikujeme přibližně za dva týdny. Vždy je ale nutné, abyste se drželi doporučeným dávkováním, které najdete na obale výrobku. 

Domácí hnojiva pro podporu sazenic

Mezi ověřená a funkční domácí hnojiva patří popel, droždí, ale také syrovátka. Popel společně s droždím jsou skvělou volbou pro výživu a růst paprik. Hnojit s nimi můžeme nyní, ale i v průběhu celé vegetace. Doporučujeme střídat například se zákvasem z kopřiv či ze slepičinců. Pro menší pěstitele jsou tyto kroky reálné. Ti, kteří pěstují větší množství zeleniny, jistě raději sáhnou po jiných hnojivech. 

Popel

Co se týká zmíněného hnojiva, stačí smíchat litr a půl vody, půl kostky droždí a jednu a půl lžíce popela ze dřeva. Promíchejte a nechte tři dny odstát. Poté 100 ml hnojiva smíchejte s půl litrem odstáté vody a nalijte k sazeničkám. Popel obsahuje draslík, fosfor i vápník, který podporuje kořenový systém rostliny. 

Mohlo by Vás zajímat

Hora Mulhácén
publikováno 20. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Hora Mulhácén: Výstup na střechu pevninského Španělska

Obytná dodávka
publikováno 15. 4. 2024 autor Jan Nováček

10 krásných a funkčních přestaveb dodávek na obytný automobil – nahlédněte a inspirujte se, budete koukat!

Zahrada
publikováno 15. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Co udělat na zahradě v dubnu? Nepromeškejte to nejdůležitější

zavřít reklamu
×
Reklama