Sazenice rajčat: Na jaké chyby si dávat pozor při jejich pěstování, abychom získali silné rostliny

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 19.03.2024 07:15
Sazenice rajčat

Domácí rajčata jsou vynikající, mají mnoho výživných látek a lze je využít na mnoho způsobů. Jakých chyb se ale vyvarovat při jejich předpěstování?

Kupovaná rajčata ta domácí nikdy nenahradí, neboť plody sbíráme, až jsou zralé. Ta z obchodu často bývají podtržená. I když nám doma na lince dozrají, jejich chuť nikdy nebude tak dobrá. Proč si tedy nevypěstovat vlastní a zdravější? Navíc je můžete vypěstovat i na balkóně v alespoň desetilitrovém kýblu. Pokud se rozhodnete pro jejich předpěstování, vyhněte se chybám, které vedou k nulové či nižší úrodě.

Správné podmínky pro sazenice rajčat

Úspěch začíná již u semínek. Vybírejte kvalitní semena a po vysetí jim dopřejte teploty nad 20 °C. Teplota by měla být stabilnější. Jakmile vzejdou malé rostlinky, které budou mít první dva pravé lístky, přepikýrujte je do větších kelímků. Poté rostlinám snižte teplotu v místnosti, stačí kolem 18 °C. Na světlo ale nezapomínejte, to je velice důležité. Co se týká odrůdy, skvělou volbou je Philovita F1. Jedná se o cherry rajčata vynikající chuti, jejichž rostliny jsou odolné vůči plísni bramborové. Vytváří dlouhé trsy lahodných plodů, z vlastní zkušenosti je můžeme doporučit.

Sazenice rajčat

Proč semena rajčat nevyklíčila

Bohužel, i tato situace může nastat. Na vině mohou být stará semena, ale také špatně zvolený substrát. Je vždy lepší koupit speciální zeminu určenou přímo pro výsev. Má upravenou reakci a je namíchaná přesně pro tyto účely. Kdybyste naopak zvolili těžký, tedy nevhodný substrát, semínka by nevyklíčila nebo by malé rostlinky začaly uhnívat. Dbejte také na správnou zálivku. Semena raději roste a rostlinky opatrně zalévejte. Pozor ale na přemokření. Pokud máte malý fóliovníček či máte rajčata přikrytá fólií, nezapomeňte je každý den větrat. 

Přehnojení sazenic rajčat

Pokud volíte výsevní substrát, je obohacen o důležité živiny, které malé rostlinky několik týdnů čerpají. Hnojíme až dva týdny po přepikýrování. Dříve raději ne, neboť byste rostliny naopak poškodili. Co se týká pikýrování, je velice důležité, neboť by se rostliny utlačovaly, neměly by dostatečný přísun kyslíku, a nakonec by stejně zahynuly.  

Sazenice rajčat

Špatné otužování sazenic

Předtím, než sazenice poputují na záhon, to bude v druhé polovině května, bude potřeba je otužovat. Kdybyste tento krok neučinili, rostlina by mohla utrpět teplotní šok. Zvykejte je tedy postupně, a to 10 až 14 dnů před výsadbou. První dva dny je uložte ven do stínu, přibližně na dvě hodiny a opět je dejte domů na parapet.

Další 2 dny je postavte na pár hodin do polostínu a na noc je ukryjte. Tak postupujte a prodlužujte jim dobu strávenou venku i na slunci. Určitě sazenice kontrolujte. Pokud si všimnete příznaků slunečního úpalu, schovejte je do stínu. Poslední den sazenice již ponechejte venku celou noc. 

Mohlo by Vás zajímat

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

Obytná dodávka
publikováno 18. 4. 2024 autor Jan Nováček

Přestavba dodávky 3. díl: Při řezání do karoserie musíte dodržet jednoduché pravidlo, aneb jak na instalaci oken

Zahrada
publikováno 15. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Co udělat na zahradě v dubnu? Nepromeškejte to nejdůležitější

zavřít reklamu
×
Reklama