Jednoduché domácí hnojivo, které podpoří růst a zdraví sazenic i květin

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.03.2024 06:15
Sazenice

Hnojiva, která zajistí zdravý růst rostlin, nemusíme kupovat v obchodě. Bohatě stačí ta, která si připravíme z domácích surovin. Z čeho a jak jej připravit?

Konec března tu bude cobydup. Pak už tu máme duben a v květnu již naše sazeničky míří na záhony. To už tedy nezbývá příliš mnoho času. Proto je vhodné se o rostlinky, které nám zajistí bohatou úrodu, poctivě a správně starat. Je potřeba je nejen správně osvětlovat, ale také je hnojit. Jedině tak budou rostliny silné a budou lépe odolávat škůdcům. Připravte si pro ně, ale také pro květiny účinné hnojivo. 

Domácí hnojivo pro sazenice a květiny

Domácí hnojivo můžeme aktuálně využít pro sazenice paprik, ale i rajčat. Dále pak na okurky, cukety a mnoho jiných. Mimo jiné hnojivem potěšíte také lopatkovec, který pak nasazuje krásné květy. Rozhodně také nepohrdnou muškáty, dokonce ani maliny, ostružiny a další. Níže zmíněné hnojivo však bude nevhodné pro borůvky a jiné kyselomilné rostliny. 

Co obsahuje domácí hnojivo

Hnojivo budeme připravovat z droždí a popela. Obě suroviny obsahují komplex výživných látek pro rostlinnou říši. Droždí obsahuje zejména železo, draslík, dusík, hořčík, fosfor, vitamíny skupiny B a další. Popel obsahuje fosfor, hořčík, vápník a draslík. Z obou surovin vznikne dokonalé hnojivo, které máme již vyzkoušeno a opravdu funguje. 

Muškáty

Pokud tímto hnojivem budete hnojit i sazenice na záhoně, nezapomínejte na důkladnou přípravu a prohnojení i samotné zeminy. Pak je zajisté vhodné střídat domácí hnojivo například se zákvasem z kopřiv nebo také ze slepičinců. A pokud nedáváte přednost domácím hnojivům, zvolit můžete minerální tekuté hnojivo pro plodovou zeleninu, nebo Kristalon. 

Příprava domácího hnojiva

Připravte si popel, který bude pocházet pouze ze dřeva. Následně ho co nejvíce rozdrťte a na dva litry vody použijte 3 polévkové lžíce. Promíchejte a přidejte balíček sušených kvasnic. Vše důkladně promíchejte a nechte 3 dny odstát. Poté můžete přihnojit muškáty či jiné pokojové rostliny. Pokud hnojivem budete hnojit i sazenice, smíchejte 100 ml hnojiva s půl litrem odstáté vody. Stále myslete na to, že po přepikýrování sazenic nepřihnojujeme alespoň dva týdny.

Mohlo by Vás zajímat

Slézová růže
publikováno 15. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování slézové růže: Jak docílit bohatých květů, aby jich bylo dostatek na čaj?

Jahody
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jakým rostlinám se daří vedle jahod? Zvyšte výnos a ochraňte svou úrodu jednoduchou metodou

Trvalkový záhon
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte nádherně kvetoucí trvalky, které jsou téměř bezúdržbové? Otestujte své znalosti

zavřít reklamu
×
Reklama