Pěstujte krásky pralesů, pořiďte si exotické orchideje, které zvládne pěstovat i začátečník

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 13.05.2024 06:45
Orchidej

Orchideje jsou krásné a elegantní rostliny, které si získaly srdce mnoha pěstitelů po celém světě. Jejich exotický vzhled a pestrobarevné květy je činí oblíbenými pokojovými rostlinami.

Pokud jste pěstitelé orchidejí, můžete se při pěstování těchto exotických rostlin potýkat s několika potížemi. Stává se vám, že po několika dnech orchidej opadá a už nevykvete? Nebo vám usychá? Přinášíme vám několik tipů, díky kterým budete mít opravdu krásné rostliny. Vydrží vám kvést velmi dlouhou dobu.

Správný výběr květináče a substrátu

Orchideje mají rády květináče s dobrou drenáží, aby se předešlo přemokření kořenů. Květináč by měl být dostatečně velký, aby poskytl kořenům prostor k růstu, ale zároveň by neměl být příliš velký, aby nedocházelo k zadržování vody. Také použijte speciální substrát pro orchideje. Obsahuje směs kůry, mechů a perlitu, poskytuje kořenům dostatečnou cirkulaci vzduchu a zabraňuje přemokření kořenů.

Vyberte pro orchidej správné místo

Orchideje preferují světlé, ale nepřímé světlo. Vyhněte se přímému slunci, které může spálit listy. Ideální místo je v blízkosti okna, které je situováno na východ nebo na západ. Orchideje mají rády teplotu mezi 18-24 °C během dne a lehce nižší teploty v noci. Vlhkost vzduchu udržujte kolem 50-70 %. Na zvlhčení vzduchu využijte zvlhčovač nebo orchidej umístěte na misku s vodou, ve které jsou oblázky.

Orchidej

Správně provedená zálivka je velmi důležitá

Zalévání orchidejí je častý problém při pěstování. Obecně platí, že je lepší orchideje zalévat méně často, ale dostatečně. Mezi zaléváním nechte substrát trochu vyschnout, ale nenechejte ho nikdy úplně přeschnout. Rostliny zalévejte ráno. Orchideje potřebují během růstu pravidelné hnojení. Použijte hnojivo speciálně určené pro orchideje. Hnojivo upotřebte jednou až dvakrát měsíčně. Po odkvětu odstraňte odumřelé květinové stonky a podpořte nový růst odřezáním stonku nad růžicí listů.

Přesazování orchidejí

Orchideje potřebují občas přesadit, aby měly dostatek prostoru pro růst. Rostliny přesazujte cca co 1-2 roky nebo jakmile je květináč přeplněn kořeny. Při přesazování odstraňte starý substrát a odřízněte poškozené nebo mrtvé kořeny. Při manipulaci s rostlinami, zejména s kořeny, buďte opatrní. Jsou citlivé a mohou být snadno poškozeny. Dejte pozor, abyste při přesazování kořeny omylem nepřetrhli.

Mohlo by Vás zajímat

Mšice
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Likvidujte mšice jako naše babičky: Účinný postřik, který si poradí se škůdci na rybízu i na sazenicích

Jahodová buchta
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jahodová buchta z pánve: Vynikající a jednoduchá pochoutka, ze které budete nadšení

Rajčata
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo z droždí: Nedoceněný poklad, který má aktuálně největší využití

zavřít reklamu
×
Reklama