Ten, kdo pěstuje zamiokulkas, jistě ví, že se jedná o rostlinu, která není příliš náročná na péči. Avšak klade na nás určité nároky, které musíme zajistit, aby se mu dařilo. Věděli jste, že podle starého učení feng-šuej, zamiokulkas přitahuje peníze? A nejlépe tehdy, pokud vykvete? Říká se, že ženy, které čekají na peníze či svatbu, by měly mít doma kvetoucí zamiokulkas. Je také známo, že pokud do zeminy zahrabete několik mincí a květinu umístíte na jihovýchod, tyto účinky podpoříte. Navíc vás květina zbaví úzkosti, stresu a vyžene z domu negativní energii. Jak tedy docílit toho, aby vykvetl?
Dopřejte zamiokulkasu správnou péči
Zamiokulkas by měl mít doma každý, kdo má rád květiny. Jedná se o nádhernou rostlinu a dekoraci, která zbavuje domácnost negativní energie. Navíc je relativně jednoduché jej pěstovat, takže bude vhodný i pro začátečníky pěstitele. Pozor si však dávejte, pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti, neboť šťáva ze zamiokulkasu je jedovatá. Květina však také umí z ovzduší pohltit nebezpečné toxiny, jako je benzen či oxid uhličitý.
Ve feng-šuej má velmi důležité a speciální postavení. Aby vám kulkas prospíval, neumísťujte ho na přímé slunce. Svědčí mu rozptýlené světlo, tudíž roh místnosti či chodby bude ideální. Pokud na něj bude svítit slunce, zamiokulkas vás upozorní skvrnami na listech. Co se týká zálivky, dopřejte mu ji jednou týdně, a to lehce. Časté přelití nesnese. Během zimy jej zalévejte klidně jednou za dva až tři týdny. Zeminu preferuje propustnou a nejlépe smíchanou s trochou písku. Samozřejmostí je také drenážní vrstva a odtokové otvory v květináči. Hnojit jej můžete jen jednou za tři měsíce.
Jak docílit toho, aby zamiokulkas vykvetl
I když květ zamiokulkasu není nikterak atraktivní, feng-šuej mu připisuje velký význam. Aby vám však rostlina vykvetla, bude potřeba velké snahy. Proto doporučujeme, abyste jej umístili na výhodní okno, tedy na parapet. V zimním období, by měl mít zamiokulkas teplotu kolem 18 °C, v létě okolo 30 °C. V zimě je tedy dobré, když jej umístíte na verandu, zimní zahradu či jinam, kde teplota dosahuje k osmnácti stupňům.
Rostlinu přes léto také letněte nebo ji dopřejte časté větrání. Nezapomínejte, že zamiokulkas sice preferuje vyšší teplotu, ale ne zvýšenou vzdušnou vlhkost. Jednou za dva týdny také doporučujeme, abyste rostlině otírali listy zvětralým pivem nebo banánovou slupkou. Práce je to zdlouhavá, ale vyplatí se. Co se týká květináče, měl by být o dva centimetry větší než kořenový bal. Jedná se pouze o pár kroků, ale pokud je dodržíte, květenství se dočkáte.