Letní péče o orchideje, která zajistí bujné květenství po dlouhou dobu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 08.08.2023 05:00
orchideje

Orchideje patří mezi náročné rostliny, které potřebují speciální péči. Pokud ji dostanou, potěší vám bujným květenstvím, a to klidně opakovaně.

Mezi nejméně náročné orchideje, a především tak půvabné, patří druh zvaný Phalaenopsis. I když nejsou tolik náročné na pěstování, stále však potřebují, abyste jim dopřáli pravidelný přísun vody, správné světlo, ale také živiny, na které jsou poměrně náročné. Pokud jim vše dopřejete, nebudou mít problém, aby vás opětovně potěšily svými okouzlujícími květy.

Obecná pravidla pro úspěšné pěstování orchidejí

Orchideje preferují denní teploty mezi 22 - 27 °C. V noci mají rády 18 °C. Někdy je složité tyto teploty zajistit, ale pokud můžete, nechte na ně přes noc mírně pootevřené okno. Když už jsme u toho okna, umístěte je nejlépe na východní či západní parapet. Nesmí na ně příliš svítit slunce, potřebují spíše rozptýlené světlo. Přes zimu doporučujeme, abyste jim dopřáli jižní stranu. Pokud to není možné, přisvětlujte jim, a to až 12 hodin. 

orchidej

Co se týká ovzduší, orchideje mají rády vlhký vzduch, a to alespoň 50 %. Je tedy dobré, abyste od jara rosili listy pomocí rozprašovače. Určitě také můžete vedle rostlin umístit misku s vodou. Zalévat byste je měli přibližně jednou za deset dní, a to jakmile substrát proschne. Namočte květináč do odstáté vody na přibližně půl hodiny. Poté rostlinu nechte okapat a umístěte zpět na parapet. Hnojení je také potřeba, stačí však jednou za měsíc a nejlépe speciálními hnojivy, které jsou určené pro tento druh rostlin. 

Co dělat, aby orchidej opět kvetla

Tento postup však aplikujte na zdravé rostliny, slabé by jej nemusely přežít. Co se týká tohoto postupu, umístěte rostlinu na tři dny do tmy a pak zpět na její místo na okenní parapet. Rostlinu tak stimulujete k opětovnému kvetení. Dále vyzkoušejte trik s cukrem, u orchidejí nás ještě nezklamal. Stačí do jednoho litru odstáté vody přimíchat lžičku a půl obyčejného cukru. Poté rostliny ponořte do roztoku, a to až na tři hodiny. Po uplynulé době květináč prolijte obyčejnou odstátou vodou, nechte okapat a vraťte na původní místo.    

A jak je to s přesazováním orchidejí

Orchideje nepřesazujte, když kvetou. Ideální doba je brzy na jaře nebo v září, a také nemusíte přesazovat každý rok, bohatě jim stačí, když rostlinám dopřejete větší květináč jednou za dva až tři roky. Pozor si ale dávejte na substrát, nesvědčí jim obyčejná zemina, potřebují svůj speciální substrát. Před přesazením je také vhodné zjistit stav orchideje. Pokud zahnívají kořeny, což je poměrně časté, bude nutné, abyste je odstranili. To stejné platí i pro suché kořeny. Co se týká květináče, měl by být jen o kus větší, a především by měl být průsvitný. 

orchidej

Dále si připravte misku s teplou vodou, nový substrát, nůžky, kousek pěny a převařenou vodu. Převařenou a vychladlou vodu dejte do nádoby a namočte do ní květináč s rostlinou. Po 15 minutách ji vyjměte a rostlinu vytáhněte z květináče. Nyní odstříhejte poškozené kořeny. Do nového květináče nasypte na dno nový substrát a položte na něj kousek pěny. Orchidej dejte do květináče a přisypte nový substrát. Nyní květinu nechte 10 dní odpočívat.    

Mohlo by Vás zajímat

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

zavřít reklamu
×
Reklama