Omlazení a množení orchidejí: Pomůže dužnatá rostlina, která zajistí bujné kvetení

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.02.2023 13:57
Omlazení a množení orchidejí: Pomůže dužnatá rostlina, která zajistí bujné kvetení

Pokud orchidej odkvete, neznamená to, že ji musíte automaticky vyhodit, protože se jí již nebude dařit. Stačí si osvojit několik triků, které pomohou orchidejím opět krásně kvést.

Řez orchidejí můžeme přirovnat k prořezávání stromů, které následně více prospívají a také plodí. Pokud se vaší orchideji nedaří, opadaly ji květy, odřízněte několik větviček a čekejte na nové květenství. Pomůže vám trik, který je jednoduchý, a navíc krása pestrobarevných květů jistě stojí za to, abyste rostlině věnovali chvíli času.

Jak orchidej zalévat

Mnoho lidí se orchidejí straní, a to z toho důvodu, že se bojí jejich pěstování. Tvrdí se o nich totiž to, že nejsou vhodné pro začátečníky. S tímto tvrzením však musíme nesouhlasit. Existují i méně známé orchideje, například rod Promenaeu, o kterých jsme se již zmínili, a které zvládnou pěstovat i méně zkušení pěstitelé. 

květ orchideje

Samozřejmě nejčastějším druhem, který je nejvíce rozšířený v našich domácnostech, je Phalaenopsis. Tento druh orchideje požaduje jednou za deset dnů zálivku, ale nikoli proudem, nýbrž namáčením. Stačí dát do vany nebo umyvadla či do nádoby odstátou vodu a na půl hodiny do ní orchidej umístit. Po uplynulé době nechte květináč okapat, aby v obalu nestála voda, to většině orchidejí nesvědčí. Opakem je však výše zmíněný druh.

Trik s řezem orchidejí

Když orchidej prořežete, stává se, že klouby vyschnou a celý stonek zhnědne – uschne. Nejedná se o vaší chybu, děje se tak normálně. Vy této reakci můžete zabránit a zajistit tak vyrašení nového výhonku. Trik spočívá v jiné rostlině, která je bohatá na aminokyseliny, minerály a vitamíny. Řeč je o aloe vera, ze které pomocí nože odstraňte dužinu a dvakrát do týdne s ní natřete řezy, ale i suchá místa rostliny orchideje. Natřít ji můžete i na zelené stonky – dočkáte se tak zelených výhonků mnohem rychleji. 

aloe vera

Orchidej lze také jednoduše namnožit. Uříznutou část po prořezání každý druhý den potřete aloe vera a vyčkejte, až se za několik dnů objeví malý lísteček připomínající klíček. Pozor však na zaschnutí větvičky. Jakmile vyraší lupínek, vezměte si plastovou krabičku, umístěte na dno pár kousků keramzitu a na ně dejte ubrousek, který navlhčíte. Dále pak na ubrousek odložte větvičku a uzavřete ji pomocí vzduchotěsného uzávěru. Každý den krabičku větrejte a kontrolujte vlhkost – obsah nesmí proschnout. Jakmile se objeví list a kořeny, zasaďte rostlinku do substrátu pro orchideje a pravidelně ji roste, aby kořeny nezaschly.    

Mohlo by Vás zajímat

Sazenice
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na silné a zdravé sazenice, které poskytnou hojnou úrodu? Stačí pár lžic správně zvoleného hnojiva

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

zavřít reklamu
×
Reklama