Umírající orchidej donutí k dalšímu a bujnému kvetení správná péče: Držte se několika zásad

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.08.2023 01:00
orchidej

Orchidej není jen tak ledajaká pokojová rostlina. Jde o květinu, která dokáže vnést do interiéru kus exotiky. Pokud se ale vaší orchideji nedaří, zahnívají jí kořeny či žloutne, zachránit ji můžete správnou péčí.

Druhů orchidejí existuje velké množství. Ovšem jedním z nejrozšířenějších je takzvaný Phalaenopsis, ale také známý jako můrovec. Na péči není tolik náročný, ale bohužel i u něj se může stát, že nekvete či neprospívá po celou dobu jeho pěstování. Co tedy dělat pro orchidej, které žloutnou listy či zahnívají kořeny?  

Když se orchideji nedaří a hyne

U orchidejí je dobré to, že je lze povzbudit k životu, i když se jim viditelně nedaří. A to buď správným zaléváním nebo ostříháním kořenů. Pokud jste si však u vaší orchideje všimli žlutých stonků i listů, které doprovází zahnívající kořeny, popřemýšlejte, zda orchidej nepřeléváte. Nikdy byste ji neměli zalévat do květináče. Preferují zálivku formou máčení. 

orchidej

To znamená, že ji jednou za deset dní ponoříte přibližně na půl hodiny do odstáté vody, následně ji necháte okapat a vložíte zpět do obalu. Pokud ale rostlině začaly zahnívat kořeny a celá žloutne, většinou je zle. Zkuste ji ale co nejdříve vytáhnout z obalu, ustřihnout zahnívající kořeny, zasypat je skořicí, ustřihnout žluté stonky a přesadit ji do nového substrátu.

Listy žloutnou a gumovatí

Opadávají orchideji zažloutlé listy? Potom vám dává jasně najevo, že potřebuje změnu místa. Neboť na ni s největší pravděpodobností svítí slunce a její listy se spálily. Naopak vrásčité listy, ale také bělavé kořeny, které jsou tenké, poukazují na nedostatek zálivky.    

Sytě žluté listy

Dalším důvodem, proč rostlině hnědnou kořeny a žloutnou listy, může být nepřiměřené hnojení. To znamená, že jim dopřáváte hnojivo až příliš často. Na přehnojení reagují právě tímto způsobem. Nejlepším řešením bude, když rostlinu vytáhnete z obalu a odstřihnete hnědé kořeny. Odlomte také spodní listy a ty, které jsou žluté. 

skořice

Jelikož kořeny nemají sílu vyživit všechny listy, tímto způsobem rostlině ulevíte. Orchidej alespoň tři týdny nehnojte. Ještě jedna malá rada na závěr. Ke speciálnímu substrátu pro orchideje, do kterého budete rostlinu přesazovat, přimíchejte mletou skořici nebo černé uhlí. Obě suroviny mají skvělé antibakteriální účinky, které zabrání uhnívání kořenů. 

Pravidla pro úspěšné pěstování

Orchideje mají rády denní teploty kolem 22 - 27 °C. V noci jim nevadí, pokud teplota klesne k 18 °C, ba naopak. Aby rostlinu nespálilo slunce a listy nezačaly žloutnou, bude vhodné, abyste ji umístili na výhodní či západní parapet. Naopak přes zimu jí dopřejte jižní stranu. Zapomínat byste neměli ani na to, že suchý vzduch orchidejím neprospívá. Bude tedy vhodné, abyste k rostlině umístili misku s vodou nebo ji pravidelně rosili, ale pozor! Na květy vodu nešplíchejte. Zálivku orchideji dodávejte jednou za deset dní a jednou za měsíc ji přihnojujte. Především pak na jaře a v době, kdy zakládá květy a kvete.   

Mohlo by Vás zajímat

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

zavřít reklamu
×
Reklama