Proč orchideji zasychají a opadávají květy: Pomůže správné umístění, zálivka a péče

17. 8. 2023 Nikola Klementová
orchidej

Orchideje jsou půvabné rostliny s nádechem exotiky, které zdobí nejeden parapet. Pokud vám ale začala zasychat poupata, která následně opadávají, zasáhněte okamžitě.

Tento druh rostlin sice nevyžaduje extrémní péči, ale existují určité podmínky, které je potřeba splnit. Pak se orchidejím bude dařit a budou zdobit váš parapet. V případě, že se jim nedaří, dají vám to jasně najevo svými kořeny, listy, stonky, ale také květy, které mohou zasychat a opadávat. Je nutno dodat, že příčina opadávání květů netkví pouze v nedostatečné zálivce. Proč tedy orchideje shazují poupata?

Velký chlad a nedostatek světla

Zasychání a opadávání poupat se nejčastěji projevuje v chladnějším období, ale nejen tehdy. Objevit se totiž může i nyní. Aby měly orchideje dostatek světla pro normální vývoj poupat, aktuálně byste je měli umístit na východní parapet, kde na ně nebude svítit slunce, ale zároveň si užijí dostatek světla. V zimě by naopak měly být umístěny na jižním parapetu. Pokud jim nemůžete zajistit vhodné světelné podmínky, alespoň osm hodin denně jim dopřejte umělé osvětlení. Denní teploty jsou také důležité, proto jim dopřejte 22 až 28 °C. Přes noc preferují teplotu kolem 20 °C.

orchidej

Průvan poupatům nesvědčí

Poupatům také nesvědčí průvan s nízkými teplotami. Mohou reagovat opadáváním. Denní teploty jsou ještě vysoké, ale noční již mohou klesat pod 18 °C. Je tedy lepší, a to v případě, kdy budou nižší teploty, abyste přes noc nenechávali otevřené okno. V případě, že jej otevřít potřebujete, rostlinu na noc přemístěte na jiné místo, kde na ni nebude vát studenější vzduch. Pozor si však dávejte hlavně v zimě. Pokud chcete vyvětrat, na malou chvíli ji přeneste například do druhé místnosti.   

Nedostatek výživy

Období tvorby poupat je pro rostlinu náročné. Z toho důvodu bude velice důležité, aby měla dostatek živin. Pokud je nemá, poupata mohou rašit, ale následně uhynou. Ideální bude, když koupíte tyčinkové hnojivo pro orchideje. Využít však můžete také domácí hnojiva, například rozemleté a vysušené slupky od banánů smíchané s vodou. 

orchidej

Nízká vzdušná vlhkost poupatům nenahrává

Poupata také mohou reagovat na nízkou vzdušnou vlhkost, která se nachází většinou v bytech, a to především během topné sezony. Jelikož orchideje preferují vysokou vzdušnou vlhkost, bude potřeba, abyste ji zajistili. Bohatě stačí, když k nim umístíte misku s vodou. Nebo květináč uložte na kamínky, které dáte do podmisky a nalijete na ně vodu. Tímto jednoduchým způsobem získají orchideje tolik vzdušné vlhkosti, kolik budou potřebovat.  Rostliny lze také rosit, ale pozor, neroste květy a poupata, mohly by hnědnout. 

Špatná zálivka

Možná si říkáte, že opadávání poupat úzce souvisí s nedostatkem zálivky. Jistě může, ale to byste museli nechat orchidej zasychat opravdu dlouhou dobu. Naopak, co opravdu nesnese, tak je častá zálivka, přemokření. Pokud ji zaléváte do květináče, možná začaly zahnívat kořeny. Je tedy vhodné, abyste jejich stav zkontrolovali. Shnilé kořeny odstřihněte a zasypte je skořicí a přesaďte do nového substrátu. Ideální bude, když ji budete zalévat jednou za deset dní, a to nejlépe formou máčení.  

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Mnoho lidí umísťuje orchidej na špatné místo a šidí se o květy: Kam ji umístit, aby kvetla

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Bramborák
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak připravit vynikající bramboráky, které nejsou nasáklé tukem? Zkuste jejich vylepšenou verzi

Další příspěvky z kategorie Interiér

Exotické krásky jsou chloubou mnohých pěstitelů. Zdobí parapety…
6. 4. 2023 Nikola Klementová

Nekvetoucí orchidej: Učiňte speciální krok, po kterém nasadí obrovské množství květů

Chtěli byste jednoduše a rychle vybělit zašedlé či flekaté…
9. 9. 2023 Nikola Klementová

Jak odstranit skvrny z utěrek: Jednoduše odstraníte i ty staré a odolné

Toulitka neboli Anthurium je překrásná pokojová rostlina, která…
2. 10. 2023 Nikola Klementová

Aby toulitka bohatě kvetla, potřebuje správnou péči, pak pokvete dlouhé měsíce

Člunatec
23. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat Cymbidium neboli člunatce, aby kvetl celou zimu. Stačí mu zajistit správné podmínky

Kulkas zamiolistý patří v poslední době mezi velmi oblíbené…
20. 4. 2023 Nikola Klementová

Neděláte tyto chyby při pěstování zamiokulkasu? Mohou ho zničit

dům
31. 10. 2023 Nikola Klementová

Cítíte se doma unavení a úzkostní? Může za to negativní energie. Jak ji poznat a vyhnat ji

zavřít reklamu
×
Reklama