V našich podmínkách se zamiokulkas pěstuje jako interiérová rostlinka, která svým krásným vzhledem připomíná sukulent. Má půvabné sytě zelené listy tyčící se k nebi a jednotlivé stonky vyrůstající z pacibulek v zemi. Nádherná rostlina, která toho nepotřebuje mnoho, dokáže ozvláštnit jakýkoli interiér.
Péčovat o zamiokulkas zvládne i začátečník
Rostlina byla dovezena z Madagaskaru, kde je taktéž její domovina. Aby vám zamiokulkas prosperoval, umístěte ho na místo, kde je rozptýlené světlo a dopřejte mu dostatek vody. Nevadí mu občasné prosychání, ale substrát byste měli udržovat stále mírně vlhký, nikoli ale přemokřený. Co se týče hnojení, v letním období mu dopřejte tekuté hnojivo pro interiérové rostliny, a to jednou za čtrnáct dnů.
Jakmile opět udeří zima, bude důležité, abyste zálivku omezili. Vhodné také bude, když rostlině jednou za dva roky poskytnete přesazení do většího květináče. Ten by měl být větší o zhruba pět centimetrů a vyplněný substrátem pro pokojové rostliny, smíchaným s trochou písku. Určitě je také dobré na dno květináče umístit drenáž, která zabrání přemokření kořínků.
Škůdci a zamiokulkas
Zamiokulkas je známý tím, že je vysoce odolný vůči houbovým chorobám a netrápí jej ani škůdci. Proto ho také můžeme zahlédnout jak v domácnostech, tak i na veřejných místech, jako jsou kanceláře, ordinace, obchodní centra a dále. Zvýšené opatrnosti byste měli dbát především tehdy, když si donesete rostlinu z obchodu. Stává se, že substrát u rostliny je kontaminován hmyzem, který následně zničí listy rostliny. Většinou se z toho důvodu doporučuje, abyste zamiokulkas po přinesení domů, odložili na dva týdny do takzvané karantény, tedy mimo ostatní rostliny. Pokud se škůdci objeví, okamžitě je mechanicky odstraňte a zahajte léčbu.
Co jej však zaručeně zahubí, je časté přelévání či pobyt na přímém slunečním svitu.