Lopatkovec a jeho květy: Co pro něj udělat, aby nádherně kvetl

4. 9. 2023 Nikola Klementová
lopatkovec

Snad každý byt či dům zdobí nějaká rostlina, která domácnost příjemně ozvláštní. Stejně je tomu i u lopatkovce. Co pro něj ale udělat, aby prospíval a krásně kvetl?

Lopatkovec patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Svou oblibu si zasloužil především proto, protože je nenáročný na péči a daří se mu i v tmavších bytech. Potěší nás nejen překrásnými a bujnými listy, ale také půvabnými květy. Aby však krásně kvetl a měl zdravé a jasně zelené olistnění, bude potřeba, abyste mu dopřáli správnou péči. Jak na ni, aby se mu dařilo?

Lopatkovci dopřejte správnou péči

Jelikož lopatkovec neboli toulcovka není nikterak náročný, nemusíte mu dopřávat speciální péči. Co se týká umístění, odložte ho tam, kde na něj nebudou dopadat sluneční paprsky, ale zároveň bude mít dostatek rozptýleného světla. Pozor si také dávejte na průvan, který mu nedělá dobře. A pokud budete chtít vypěstovat opravdu velké a krásné květy, dopřejte lopatkovci hnojivo pro pokojové rostliny, a to jednou za dva týdny. 

toulcovka

Hnojit je možné od jara do konce podzimu, poté jej nechte odpočívat. Vždy se však řiďte doporučeným dávkováním na obale hnojiva. Nikdy neaplikujte více, ale dávku klidně mírně snižte. Někdy se může stát, že rostlinu přehnojíte a květy zezelenají. V takovém případě jednoduše přestaňte s hnojením.  

Co nám říkají listy lopatkovce

Lze říci, že každá rostlina s námi komunikuje skrze listy. Jinak tomu nebude ani u lopatkovce. V případě, že zaznamenáte hnědnutí listů, a to na okrajích, všímejte si zálivky, neboť rostlinu s největší pravděpodobností přeléváte. Pruhy a větší skvrny znamenají popálení od slunečních paprsků. V dalším případě, kdy rostlině žloutnou listy a uvadají stonky, buď lopatkovec málo zaléváte, nebo bude potřeba, abyste jej přesadili do většího květináče. Tento krok však provádějte na jaře, ale špatné listy můžete odstranit hned.

lopatkovec

Jak správně zalévat lopatkovec

Lopatkovec preferuje rovnoměrnou zálivku. To znamená, že bude potřeba, abyste mu dopřáli zálivku jednou týdně do podmisky. Zalévejte tak akorát, aby rostlina příliš dlouho nestála ve vodě. V takovém případě by hrozilo, že ji začnou zahnívat kořeny a zahyne. Dále dbejte také na to, abyste nezalévali studenou kohoutkovou vodou, ale nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou. A jelikož rostlina pochází z deštných pralesů, uděláte dobře, když ji alespoň třikrát do týdne pokropíte vodou (opět odstátou). Kropte i během zimy, kdy je v bytech a domech suchý vzduch.  

Mohlo by Vás zajímat

Řízek
4. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak připravit měkké řízky, které se budou rozpadat. Vystačíte si s obyčejným trikem kuchařů

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Interiér

Zubní pasta
3. 11. 2023 Nikola Klementová

Zubní pasta je všestranným pomocníkem. Budete se divit, kde všude ji lze využít

dřez
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Rada od šikovné uklízečky, která pomůže vyčistit a udržet čistý a lesklý dřez či baterie

lopatkovec
28. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak pečovat o toulcovku: V zimě jí dopřejte jinou péči a opět bohatě pokvete

7. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak dokonale vyčistit žaluzie: Dva způsoby, při kterých se nenadřete a jsou efektivní

Pokojové rostliny
21. 10. 2023 Nikola Klementová

Socialistická květina, jejíž listy mohou mít průměr 50 centimetrů: Jak ji pěstovat, aby tomu tak bylo

Pokud orchidej odkvete, neznamená to, že ji musíte automaticky…
15. 2. 2023 Nikola Klementová

Omlazení a množení orchidejí: Pomůže dužnatá rostlina, která zajistí bujné kvetení

zavřít reklamu
×
Reklama