Lopatkovec patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Svou oblibu si zasloužil především proto, protože je nenáročný na péči a daří se mu i v tmavších bytech. Potěší nás nejen překrásnými a bujnými listy, ale také půvabnými květy. Aby však krásně kvetl a měl zdravé a jasně zelené olistnění, bude potřeba, abyste mu dopřáli správnou péči. Jak na ni, aby se mu dařilo?
Lopatkovci dopřejte správnou péči
Jelikož lopatkovec neboli toulcovka není nikterak náročný, nemusíte mu dopřávat speciální péči. Co se týká umístění, odložte ho tam, kde na něj nebudou dopadat sluneční paprsky, ale zároveň bude mít dostatek rozptýleného světla. Pozor si také dávejte na průvan, který mu nedělá dobře. A pokud budete chtít vypěstovat opravdu velké a krásné květy, dopřejte lopatkovci hnojivo pro pokojové rostliny, a to jednou za dva týdny.
Hnojit je možné od jara do konce podzimu, poté jej nechte odpočívat. Vždy se však řiďte doporučeným dávkováním na obale hnojiva. Nikdy neaplikujte více, ale dávku klidně mírně snižte. Někdy se může stát, že rostlinu přehnojíte a květy zezelenají. V takovém případě jednoduše přestaňte s hnojením.
Co nám říkají listy lopatkovce
Lze říci, že každá rostlina s námi komunikuje skrze listy. Jinak tomu nebude ani u lopatkovce. V případě, že zaznamenáte hnědnutí listů, a to na okrajích, všímejte si zálivky, neboť rostlinu s největší pravděpodobností přeléváte. Pruhy a větší skvrny znamenají popálení od slunečních paprsků. V dalším případě, kdy rostlině žloutnou listy a uvadají stonky, buď lopatkovec málo zaléváte, nebo bude potřeba, abyste jej přesadili do většího květináče. Tento krok však provádějte na jaře, ale špatné listy můžete odstranit hned.
Jak správně zalévat lopatkovec
Lopatkovec preferuje rovnoměrnou zálivku. To znamená, že bude potřeba, abyste mu dopřáli zálivku jednou týdně do podmisky. Zalévejte tak akorát, aby rostlina příliš dlouho nestála ve vodě. V takovém případě by hrozilo, že ji začnou zahnívat kořeny a zahyne. Dále dbejte také na to, abyste nezalévali studenou kohoutkovou vodou, ale nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou. A jelikož rostlina pochází z deštných pralesů, uděláte dobře, když ji alespoň třikrát do týdne pokropíte vodou (opět odstátou). Kropte i během zimy, kdy je v bytech a domech suchý vzduch.