Orchideje, především pak druh Phalaenopsis, patří mezi nenáročné rostliny, které obdivuje mnoho pěstitelů. Pyšnit se mohou různě barevnými květy, například bílými, fialovými, modrými a dalšími. Pokud je máte doma, ale přemýšlíte, proč se jim nedaří, možná chybujete pouze v zálivce. Jak to s ní tedy je, aby se rostlině dařilo?
Péče o orchidej
Orchideje vám poděkují, když je umístíte na východní parapet a v zimě pak na jižní parapet. Nesnesou přímé slunce, ale dostatek rozptýleného světla vyžadují. Také preferují denní teploty kolem 25 °C a noční kolem 18 °C. V květinářství však také můžete narazit na jiné druhy orchidejí, a to na studenomilné, které preferují teploty kolem 16 až 18 °C a v noci kolem 10 °C. Co se týká stanoviště, tak bez výjimky všechny preferují rozptýlené světlo a vyšší vzdušnou vlhkost.
Orchideje se také musí pěstovat ve speciálním substrátu, nikoli v tom běžném zahradnickém, aby měly kořeny dostatek kyslíku a nebyly stále vlhké. Co se týká správného zalévání orchideje pěstované v kůře, ve které rostlinu nejčastěji koupíme, nikdy ji nezaléváme z horní části, brzy by začala plesnivět. Ideální je ponoření. Kůra tak absorbuje tekutinu, kterou postupně uvolňuje a kořeny ji pohlcují.
Jak často je správné zalévat orchidej
Ještě bychom chtěli zmínit, že lze sehnat orchideje pěstované v mechu. U nich si dávejte velký pozor a zalévejte je shora na mech, ale až v té době, kdy mech v horní části zcela vyschne. Co se týká četnosti zálivky, záleží na více parametrech. Pokud rostlinu rosíte vícekrát týdně, dopřejte jim koupel jednou za dva týdny. Také dbejte na vzdušnou vlhkost domácnosti, i ta se počítá. Pokud si ani tak nebudete jisti, řiďte se kořeny, které vás mohou nabádat k zálivce. Bělavé kořeny volají po vodě, neboť šťavnaté a krásně zelené vodu nepotřebují.
Jak správně orchidej namáčet
Vůbec nejlepší, co pro orchidej můžete udělat, je namáčení, nikoli nalévání vody shora. Pokud máte možnost zalévat dešťovou vodou, rostliny vám za tento krok jistě poděkují bohatým květenstvím. Pokud dešťovku nemáte, bohatě si vystačíte s kohoutkovou vodou, ale pozor! Musí být odstátá, nesmí obsahovat chlor, který kořeny orchideje nemají rády.
Stačí vzít misku či jinou nádobu a nalít do ní zvolenou vodu. Květináč stačí ponořit pouze do jeho půlky. Takto rostlinu nechte namáčet přibližně jednu hodinu. Poté ji vytáhněte a nechte řádně okapat. Hotovo. Jednou za měsíc přidáváme do zálivky lžičku obyčejného cukru a orchideje půvabně kvetou. Pro zdravé listy, kořeny a tvorbu poupat nezapomínejte na hnojivo a vzdušnou vlhkost. Velice se nám osvědčily kamínky v podmisce, do které se nalije voda a na kamínky se umístí květináč. Kořeny si absorbují potřebnou vlhkost.