Lidé chybují v zalévání orchideje a rostlinu ničí: Jak nejlépe a jak často ji zalévat, aby kvetla

8. 9. 2023 Nikola Klementová
orchidej

Pokud orchideje nádherně kvetou, jsou chloubou každého pěstitele. Aby se jim však dařilo, potřebují nejen správné umístění, ale i správnou zálivku.

Orchideje, především pak druh Phalaenopsis, patří mezi nenáročné rostliny, které obdivuje mnoho pěstitelů. Pyšnit se mohou různě barevnými květy, například bílými, fialovými, modrými a dalšími. Pokud je máte doma, ale přemýšlíte, proč se jim nedaří, možná chybujete pouze v zálivce. Jak to s ní tedy je, aby se rostlině dařilo?

Péče o orchidej

Orchideje vám poděkují, když je umístíte na východní parapet a v zimě pak na jižní parapet. Nesnesou přímé slunce, ale dostatek rozptýleného světla vyžadují. Také preferují denní teploty kolem 25 °C a noční kolem 18 °C. V květinářství však také můžete narazit na jiné druhy orchidejí, a to na studenomilné, které preferují teploty kolem 16 až 18 °C a v noci kolem 10 °C. Co se týká stanoviště, tak bez výjimky všechny preferují rozptýlené světlo a vyšší vzdušnou vlhkost. 

orchidej

Orchideje se také musí pěstovat ve speciálním substrátu, nikoli v tom běžném zahradnickém, aby měly kořeny dostatek kyslíku a nebyly stále vlhké. Co se týká správného zalévání orchideje pěstované v kůře, ve které rostlinu nejčastěji koupíme, nikdy ji nezaléváme z horní části, brzy by začala plesnivět. Ideální je ponoření. Kůra tak absorbuje tekutinu, kterou postupně uvolňuje a kořeny ji pohlcují.    

Jak často je správné zalévat orchidej 

Ještě bychom chtěli zmínit, že lze sehnat orchideje pěstované v mechu. U nich si dávejte velký pozor a zalévejte je shora na mech, ale až v té době, kdy mech v horní části zcela vyschne. Co se týká četnosti zálivky, záleží na více parametrech. Pokud rostlinu rosíte vícekrát týdně, dopřejte jim koupel jednou za dva týdny. Také dbejte na vzdušnou vlhkost domácnosti, i ta se počítá. Pokud si ani tak nebudete jisti, řiďte se kořeny, které vás mohou nabádat k zálivce. Bělavé kořeny volají po vodě, neboť šťavnaté a krásně zelené vodu nepotřebují. 

Jak správně orchidej namáčet

Vůbec nejlepší, co pro orchidej můžete udělat, je namáčení, nikoli nalévání vody shora. Pokud máte možnost zalévat dešťovou vodou, rostliny vám za tento krok jistě poděkují bohatým květenstvím. Pokud dešťovku nemáte, bohatě si vystačíte s kohoutkovou vodou, ale pozor! Musí být odstátá, nesmí obsahovat chlor, který kořeny orchideje nemají rády. 

orchidej

Stačí vzít misku či jinou nádobu a nalít do ní zvolenou vodu. Květináč stačí ponořit pouze do jeho půlky. Takto rostlinu nechte namáčet přibližně jednu hodinu. Poté ji vytáhněte a nechte řádně okapat. Hotovo. Jednou za měsíc přidáváme do zálivky lžičku obyčejného cukru a orchideje půvabně kvetou. Pro zdravé listy, kořeny a tvorbu poupat nezapomínejte na hnojivo a vzdušnou vlhkost. Velice se nám osvědčily kamínky v podmisce, do které se nalije voda a na kamínky se umístí květináč. Kořeny si absorbují potřebnou vlhkost. 

Mohlo by Vás zajímat

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Domácí Baileys
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Baileys, se kterým o Vánocích zazáříte: Je jednoduché a jeho chuť je božská

Chlebíčky
2. 12. 2023 Nikola Klementová

3 pomazánky na chlebíčky, které jsou rychlé, jednoduché a tolik dobré

Další příspěvky z kategorie Interiér

Kalatea
22. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat kalateu, aby vykvetla a zdobila domov nejen listy, ale i půvabnými květy

Bojujete s plísní v koupelně, ale nevíte, jak se jí efektivně…
19. 4. 2023 Nikola Klementová

Jak odstranit černou plíseň v koupelně, aby se již neobjevila?

dům
31. 10. 2023 Nikola Klementová

Cítíte se doma unavení a úzkostní? Může za to negativní energie. Jak ji poznat a vyhnat ji

Rybenka
2. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit otravných rybenek: A z jakého důvodu se v domácnostech objevují

Ručníky
23. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak docílit měkkých a voňavých ručníků i týdny po vyprání? Staré a ověřené kroky pomohou

Chcete mít ručníky měkké jako obláček? Žádný problém! Existují…
14. 4. 2023 Nikola Klementová

Ručníky měkké jako obláček? Hlavní roli hraje správná teplota i prací prostředek

zavřít reklamu
×
Reklama