Jak odstranit skvrny z utěrek: Jednoduše odstraníte i ty staré a odolné

9. 9. 2023 Nikola Klementová
kuchyňské utěrky

Chtěli byste jednoduše a rychle vybělit zašedlé či flekaté utěrky? Poradíme vám, jak tohoto kroku docílit, a to bez velkého úsilí.

Utěrky patří mezi velmi užitečné pomocníky, bez kterých se v kuchyni neobejdeme. Nejenže do nich utíráme ruce, ale také nádobí. Proto je normální, že se na nich nachází různé nečistoty a mastné skvrny. Bohužel běžný prací program si s těmito skvrnami neporadí. I přesto flekaté utěrky nemusíte vyhazovat. Máme pro vás několik nápadů, jak i ty nejsilněji znečištěné utěrky vyčistíte, aby opět zářily čistotou. 

Utěrky jsou důležitou součástí kuchyně

Na trhu jsou k dostání různé utěrky z různých materiálů. Pro kuchyňské využití jsou však nejlepší utěrky z bavlny. O tom jistě nepochybuje žádná hospodyňka. Existují však také utěrky z froté, které mají sice skvělé absorpční vlastnosti, ale jsou nevhodné na utírání nádobí a jiných povrchů, neboť na nich ulpívá mnohem více jídla a nečistot. Navíc hůře prosychají, takže se v nich bakterie množí mnohem snadněji. Obecně doporučujeme, abyste utěrky měnili alespoň jednou týdně. A každý den nechte utěrku proschnout.   

Jak vyčistit flekaté utěrky

Vyčistit zašlé utěrky nemusí být tak složité. Do lavoru napusťte tři litry horké vody, dvě lžíce kuchyňské soli a dvě lžíce sody na praní. Tekutinu rozmíchejte a namočte do ní na celou noc utěrky. Ráno je promačkejte, vodu vylijte, ještě jednou propláchněte čistou vodou a utěrky vyperte v pračce.   

sůl

Jak vyčistit mastné fleky na utěrkách

Mastné skvrny patří mezi ty nejodolnější. A nejen tuk, ale i různé skvrny od ovoce, například od borůvek nebo ostružin, jen tak v pračce nevyperete. A to ani tehdy, když je okamžitě po použití namočíte. Nemusíte se s nimi loučit či je používat jako hadr na zem. Jednoduše napusťte lavor horkou vodou a hoďte do něj jednu tabletu do myčky. Jedná se o dokonalého pomocníka, který veškeré nečistoty z utěrek odstraní. V této tekutině je nechte odmáčet celý den či noc. 

A když už jsme zmínili tablety do myčky, jsou také ideální pro čištění trouby, žehličky či toalety. Ale nejen to, vyčistíte s nimi i znečištěný digestoř. Mastnoty z vaření, na kterých ulpí prach, a to nejen na digestoři, ale také na horních kuchyňských skříňkách, jednoduše vyčistíte pomocí tablet. Rozpusťte jednu tabletu ve dvou litrech vody a houbičkou vyčistěte znečištěný povrch. 

tablety do myčky

Kyselina citronová vybělí a odstraní nečistoty

Zašedlé a flekaté utěrky umí vyčistit i kyselina citronová. Opět nalijte vodu do lavoru, přisypte dvě lžíce kyseliny citronové, lžíci jedlé sody a dvě lžíce pracího prostředku pro bílé prádlo. Utěrky namočte do tekutiny a druhý den vyperte v pračce. Celkově lze říci, že namáčení znečištěných utěrek je ideálním krokem k tomu, aby se veškeré nečistoty i hluboko ve struktuře utěrky zvládly rozpustit a oddělit od tkaniny. 

Mohlo by Vás zajímat

Polštáře
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit skvrny na polštářích a jak je zbavit roztočů, aby se vám dobře spalo

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Vánoční kaktus
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Proč vánočnímu kaktusu žloutnou listy: Jak mu pomoci, aby do Vánoc pookřál

Další příspěvky z kategorie Interiér

Oslnivá krása této elegantní rostliny těší každého z nás. A…
28. 9. 2023 Nikola Klementová

Jak správně pěstovat brambořík, aby bohatě kvetl celou zimu

Klívie
10. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat klívii, aby vás svými květy těšila celou zimu, a to již od prosince

Polštáře
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit skvrny na polštářích a jak je zbavit roztočů, aby se vám dobře spalo

Toulitka neboli Anthurium je překrásná pokojová rostlina, která…
2. 10. 2023 Nikola Klementová

Aby toulitka bohatě kvetla, potřebuje správnou péči, pak pokvete dlouhé měsíce

Rez je nejen nevzhledná, ale také umí zničit mnoho předmětů.…
5. 10. 2023 Nikola Klementová

Účinný domácí odrezovač, který odstraní rez téměř z čehokoli

Exotické krásky jsou chloubou mnohých pěstitelů. Zdobí parapety…
6. 4. 2023 Nikola Klementová

Nekvetoucí orchidej: Učiňte speciální krok, po kterém nasadí obrovské množství květů

zavřít reklamu
×
Reklama