Jak odstranit skvrny z utěrek: Jednoduše odstraníte i ty staré a odolné

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.09.2023 08:15
kuchyňské utěrky

Chtěli byste jednoduše a rychle vybělit zašedlé či flekaté utěrky? Poradíme vám, jak tohoto kroku docílit, a to bez velkého úsilí.

Utěrky patří mezi velmi užitečné pomocníky, bez kterých se v kuchyni neobejdeme. Nejenže do nich utíráme ruce, ale také nádobí. Proto je normální, že se na nich nachází různé nečistoty a mastné skvrny. Bohužel běžný prací program si s těmito skvrnami neporadí. I přesto flekaté utěrky nemusíte vyhazovat. Máme pro vás několik nápadů, jak i ty nejsilněji znečištěné utěrky vyčistíte, aby opět zářily čistotou. 

Utěrky jsou důležitou součástí kuchyně

Na trhu jsou k dostání různé utěrky z různých materiálů. Pro kuchyňské využití jsou však nejlepší utěrky z bavlny. O tom jistě nepochybuje žádná hospodyňka. Existují však také utěrky z froté, které mají sice skvělé absorpční vlastnosti, ale jsou nevhodné na utírání nádobí a jiných povrchů, neboť na nich ulpívá mnohem více jídla a nečistot. Navíc hůře prosychají, takže se v nich bakterie množí mnohem snadněji. Obecně doporučujeme, abyste utěrky měnili alespoň jednou týdně. A každý den nechte utěrku proschnout.   

Jak vyčistit flekaté utěrky

Vyčistit zašlé utěrky nemusí být tak složité. Do lavoru napusťte tři litry horké vody, dvě lžíce kuchyňské soli a dvě lžíce sody na praní. Tekutinu rozmíchejte a namočte do ní na celou noc utěrky. Ráno je promačkejte, vodu vylijte, ještě jednou propláchněte čistou vodou a utěrky vyperte v pračce.   

sůl

Jak vyčistit mastné fleky na utěrkách

Mastné skvrny patří mezi ty nejodolnější. A nejen tuk, ale i různé skvrny od ovoce, například od borůvek nebo ostružin, jen tak v pračce nevyperete. A to ani tehdy, když je okamžitě po použití namočíte. Nemusíte se s nimi loučit či je používat jako hadr na zem. Jednoduše napusťte lavor horkou vodou a hoďte do něj jednu tabletu do myčky. Jedná se o dokonalého pomocníka, který veškeré nečistoty z utěrek odstraní. V této tekutině je nechte odmáčet celý den či noc. 

A když už jsme zmínili tablety do myčky, jsou také ideální pro čištění trouby, žehličky či toalety. Ale nejen to, vyčistíte s nimi i znečištěný digestoř. Mastnoty z vaření, na kterých ulpí prach, a to nejen na digestoři, ale také na horních kuchyňských skříňkách, jednoduše vyčistíte pomocí tablet. Rozpusťte jednu tabletu ve dvou litrech vody a houbičkou vyčistěte znečištěný povrch. 

tablety do myčky

Kyselina citronová vybělí a odstraní nečistoty

Zašedlé a flekaté utěrky umí vyčistit i kyselina citronová. Opět nalijte vodu do lavoru, přisypte dvě lžíce kyseliny citronové, lžíci jedlé sody a dvě lžíce pracího prostředku pro bílé prádlo. Utěrky namočte do tekutiny a druhý den vyperte v pračce. Celkově lze říci, že namáčení znečištěných utěrek je ideálním krokem k tomu, aby se veškeré nečistoty i hluboko ve struktuře utěrky zvládly rozpustit a oddělit od tkaniny. 

Mohlo by Vás zajímat

Cupra
publikováno 12. 4. 2024 autor David Vanda

Populární automobily Cupra míří na americký trh

Bolest
publikováno 12. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Čas na výsev zeleniny, která zbaví tělo zánětu a podpoří imunitní systém

Hřbitov
publikováno 8. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Temný turismus: Je libo strávit dovolenou na místě tragédie?

zavřít reklamu
×
Reklama