Zamiokulkas: Začátečnické chyby mohou tuto rostlinu zdevastovat, proto se jim raději vyhněte

20. 9. 2023 Nikola Klementová
zamiokulkas

Zamiokulkas se v posledních letech stal velice oblíbenou rostlinou, která zdobí byty i domy. A nejen to, dokonce i kanceláře. Jak o něj správně pečovat, aby zdravě rostl?

Zamiokulkas neboli kulkas zamiolistý je nejen nenáročný na péči, ale také překrásný a dokáže ozvláštnit jakýkoli prostor. Jak už jsme zmínili, klidně i kancelářské prostory. I když je známý pro svou nenáročnost, stále se objevují pěstitelské chyby, které ho mohou zničit. Na co byste si při jeho pěstování měli dávat pozor?

Správné stanoviště je zásadní

Rostlina by neměla být umístěná na místě, kde na ni svítí sluneční paprsky. V takovém případě by se jí spálily listy a neprospívala by. Ideální bude, když ji umístíte tam, kde bude dostatek rozptýleného světla. Klidně do rohu místnosti na chodbě, v kanceláři, v bytě či kdekoli jinde. Nedostatek světla rostlina projeví tak, že se bude táhnout za světlem. Tento jev se nejčastěji projevu v zimním období. Proto je vhodné, abyste zamiokulkas přes zimu, kdy se dny zkracují, umístili blíže k oknu. 

Pozor na zálivku

Se zálivkou byste to u zamiokulasu přehánět neměli, neboť hrozí, že mu začnou zahnívat stonky. Nejlepší tedy bude, když jej zalijete jednou týdně či jednou za deset dní. Mezi jednotlivými zálivkami musí substrát proschnout. Také nikdy nedovolte, aby rostlina stála příliš dlouho ve vodě. Zalévejte do podmisky a pokud rostlina během hodiny neabsorbuje všechnu zálivku, z podmisky ji vylijte. Jakmile se dny začnou zkracovat a nastane zima, zálivku ještě o pár dnů prodlužte. Přibližně dva týdny před Vánocemi zalévejte jako v létě a kulkas také přihnojte. 

zamiokulkas

Správné hnojení zamiokulkasu

Obecně, jako většina jiných rostlin, i zamiokulkas, který pěstujeme v květináči, po čase spotřebuje veškeré živiny obsažené v substrátu. Proto je velice důležité, abyste mu je doplnili. Především pak během jara, léta a podzimu. Další hnojení provádějte dva týdny před Vánocemi. Ideální je tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. Použít však můžete i tyčinky, které zapíchnete do substrátu a podle výrobce je budete vyměňovat. 

Přesazení zamiokulkasu je důležité

I Zamiokulkas se rozrůstá, proto je vhodné, abyste ho jednou za dva roky přesadili do většího květináče. Ten by měl být o pět centimetrů větší než ten, ve kterém rostlina byla. Na dno nádoby nezapomínejte umístit drenážní vrstvu, například keramzit, rozbitý květináč, štěrk či něco, co pomůže odvádět přebytečnou vodu. Substrát pro pokojové rostliny smíchejte s trochou písku a dejte ho k rostlině. A pokud máte trochu rašeliny, přidejte ji k písku. 

Mohlo by Vás zajímat

Pohovka
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

Vánoční trhy Praha
30. 11. 2023 Petr Dostál

Nejoblíbenější pražské vánoční trhy? Mírák láká na atmosféru, ale i rozumné ceny

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Další příspěvky z kategorie Interiér

Orchidej
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Mnoho lidí umísťuje orchidej na špatné místo a šidí se o květy: Kam ji umístit, aby kvetla

Tchýnin jazyk
15. 11. 2023 Nikola Klementová

Tchýnin jazyk je vděčný, ale musíte vědět, kam ho umístit. Pak vám klidně i pokvete

Krb
21. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit krbové sklo: Při mytí se vyhněte chybám, ať ho nezničíte

orchidej
23. 10. 2023 Nikola Klementová

Říjnové hnojení orchideje: Domácí prostředky zajistí bohaté kvetení na dlouhou dobu

indukční deska
8. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit sklokeramickou nebo indukční desku, aby byla jako nová a bez škrábanců

Nastal čas, kdy se nevítaní mravenci objevují v našich domovech…
13. 4. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit mravenců? Pokud zaútočíte na jejich citlivý čich, tak jednoduše

zavřít reklamu
×
Reklama