Zamiokulkas neboli kulkas zamiolistý je nejen nenáročný na péči, ale také překrásný a dokáže ozvláštnit jakýkoli prostor. Jak už jsme zmínili, klidně i kancelářské prostory. I když je známý pro svou nenáročnost, stále se objevují pěstitelské chyby, které ho mohou zničit. Na co byste si při jeho pěstování měli dávat pozor?
Správné stanoviště je zásadní
Rostlina by neměla být umístěná na místě, kde na ni svítí sluneční paprsky. V takovém případě by se jí spálily listy a neprospívala by. Ideální bude, když ji umístíte tam, kde bude dostatek rozptýleného světla. Klidně do rohu místnosti na chodbě, v kanceláři, v bytě či kdekoli jinde. Nedostatek světla rostlina projeví tak, že se bude táhnout za světlem. Tento jev se nejčastěji projevu v zimním období. Proto je vhodné, abyste zamiokulkas přes zimu, kdy se dny zkracují, umístili blíže k oknu.
Pozor na zálivku
Se zálivkou byste to u zamiokulasu přehánět neměli, neboť hrozí, že mu začnou zahnívat stonky. Nejlepší tedy bude, když jej zalijete jednou týdně či jednou za deset dní. Mezi jednotlivými zálivkami musí substrát proschnout. Také nikdy nedovolte, aby rostlina stála příliš dlouho ve vodě. Zalévejte do podmisky a pokud rostlina během hodiny neabsorbuje všechnu zálivku, z podmisky ji vylijte. Jakmile se dny začnou zkracovat a nastane zima, zálivku ještě o pár dnů prodlužte. Přibližně dva týdny před Vánocemi zalévejte jako v létě a kulkas také přihnojte.
Správné hnojení zamiokulkasu
Obecně, jako většina jiných rostlin, i zamiokulkas, který pěstujeme v květináči, po čase spotřebuje veškeré živiny obsažené v substrátu. Proto je velice důležité, abyste mu je doplnili. Především pak během jara, léta a podzimu. Další hnojení provádějte dva týdny před Vánocemi. Ideální je tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. Použít však můžete i tyčinky, které zapíchnete do substrátu a podle výrobce je budete vyměňovat.
Přesazení zamiokulkasu je důležité
I Zamiokulkas se rozrůstá, proto je vhodné, abyste ho jednou za dva roky přesadili do většího květináče. Ten by měl být o pět centimetrů větší než ten, ve kterém rostlina byla. Na dno nádoby nezapomínejte umístit drenážní vrstvu, například keramzit, rozbitý květináč, štěrk či něco, co pomůže odvádět přebytečnou vodu. Substrát pro pokojové rostliny smíchejte s trochou písku a dejte ho k rostlině. A pokud máte trochu rašeliny, přidejte ji k písku.