Hoja masitá neboli voskovka má překrásné tmavozelené a kožovité listy, které opravdu vypadají jako navoskované. Rádi bychom však upozornili, že lidový název voskovka není přesný, protože pod tímto názvem se ukrývá jiný druh rostlin, a to z čeledi brutnákovitých. Když se ale na hoju podíváte, nenazvali byste ji jinak než voskovka. Samozřejmě její listy nejsou to jediné, co nás na rostlině zaujme. Její květy jsou totiž ještě krásnější. Jak ji tedy správně pěstovat, aby nás svým vzhledem a především svými květy, které připomínají vosk či porcelán, těšila dlouhé roky?
Hoja je překrásná, ale nemohou ji mít všichni
Jak už jsme zmínili, hoja má překrásné květy, které vypadají jako z vosku či z porcelánu. Na každém kvítku hvězdicového tvaru se navíc nachází slzička, kterou rostlina vylučuje. Naprosto nádherně také voní, v malém prostoru může až omamně vonět. Slzička neboli nektar, který hoja vypouští, může dráždit kůži. Navíc ti, kteří trpí alergiemi, mohou při rozkvětu kýchat, mít rýmu či pálení očí.
Jak pěstovat hoju
Voskovka neboli hoja není nikterak náročná na péči, ale pokud ji dopřejete správné podmínky, odmění vás nádhernými a bohatými květy. Jedná se tedy o rostlinu, ze které vyrůstají dlouhé stonky, které je dobré buď vyvázat, napínat na konstrukci, například na okrasný žebřík či je nechat vyset z květináče. Umístěte ji nejlépe tam, kde bude mít dostatek světla a ranní slunce. Pozor ale na přímé sluneční paprsky, které by mohly spálit listy. Bez dostatečného světla vás nepotěší svými půvabnými květy. Navíc nesnese otáčení za světlem nebo pravidelnou změnu místa.
Správné podmínky jsou důležité
Najít pro hoju místo, které jí bude vyhovovat, možná patří k těm nejtěžším krokům při jejím pěstování. Co se týká teploty, preferuje běžnou pokojovou teplotu. V zimním období byste ji naopak měli přenést do chladné místnosti, kde teplota nebude vyšší než třináct stupňů. Stále ale myslete na to, že potřebuje dostatek světla. Zeminu má ráda dokonale propustnou a smíchanou s trochou písku.
Nezapomínejte ani na drenážní vrstvu. Zalévat byste ji měli především odstátou vodou, nejlépe však dešťovkou. Zalévejte ji tak, aby si udržela mírně vlhký substrát. Co má opravdu ráda, tak vzdušnou vlhkost. Proto bude vhodné, když její květináč umístíte do podmisky s kamínky, do kterých nalijete vodu. Přes zimu omezíme zálivku a na jaře začneme s přihnojováním pomocí tekutých hnojiv.