Správné pěstování voskovky je zásadní pro krásné květy. Ne všichni ji ale můžeme mít doma

25. 9. 2023 Nikola Klementová
voskovka

Voskovky patřily mezi oblíbené rostliny našich babiček. Avšak svou oblibu si stále drží a s radostí je pěstujeme dodnes. Jak o ně pečovat, aby krásně kvetly?

Hoja masitá neboli voskovka má překrásné tmavozelené a kožovité listy, které opravdu vypadají jako navoskované. Rádi bychom však upozornili, že lidový název voskovka není přesný, protože pod tímto názvem se ukrývá jiný druh rostlin, a to z čeledi brutnákovitých. Když se ale na hoju podíváte, nenazvali byste ji jinak než voskovka. Samozřejmě její listy nejsou to jediné, co nás na rostlině zaujme. Její květy jsou totiž ještě krásnější. Jak ji tedy správně pěstovat, aby nás svým vzhledem a především svými květy, které připomínají vosk či porcelán, těšila dlouhé roky?

Hoja je překrásná, ale nemohou ji mít všichni

Jak už jsme zmínili, hoja má překrásné květy, které vypadají jako z vosku či z porcelánu. Na každém kvítku hvězdicového tvaru se navíc nachází slzička, kterou rostlina vylučuje. Naprosto nádherně také voní, v malém prostoru může až omamně vonět. Slzička neboli nektar, který hoja vypouští, může dráždit kůži. Navíc ti, kteří trpí alergiemi, mohou při rozkvětu kýchat, mít rýmu či pálení očí.  

Hoja masitá

Jak pěstovat hoju

Voskovka neboli hoja není nikterak náročná na péči, ale pokud ji dopřejete správné podmínky, odmění vás nádhernými a bohatými květy. Jedná se tedy o rostlinu, ze které vyrůstají dlouhé stonky, které je dobré buď vyvázat, napínat na konstrukci, například na okrasný žebřík či je nechat vyset z květináče. Umístěte ji nejlépe tam, kde bude mít dostatek světla a ranní slunce. Pozor ale na přímé sluneční paprsky, které by mohly spálit listy. Bez dostatečného světla vás nepotěší svými půvabnými květy. Navíc nesnese otáčení za světlem nebo pravidelnou změnu místa.  

Správné podmínky jsou důležité

Najít pro hoju místo, které jí bude vyhovovat, možná patří k těm nejtěžším krokům při jejím pěstování. Co se týká teploty, preferuje běžnou pokojovou teplotu. V zimním období byste ji naopak měli přenést do chladné místnosti, kde teplota nebude vyšší než třináct stupňů. Stále ale myslete na to, že potřebuje dostatek světla. Zeminu má ráda dokonale propustnou a smíchanou s trochou písku. 

voskovka

Nezapomínejte ani na drenážní vrstvu. Zalévat byste ji měli především odstátou vodou, nejlépe však dešťovkou. Zalévejte ji tak, aby si udržela mírně vlhký substrát. Co má opravdu ráda, tak vzdušnou vlhkost. Proto bude vhodné, když její květináč umístíte do podmisky s kamínky, do kterých nalijete vodu. Přes zimu omezíme zálivku a na jaře začneme s přihnojováním pomocí tekutých hnojiv. 

Mohlo by Vás zajímat

Pohovka
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

Vánoční trhy Praha
30. 11. 2023 Petr Dostál

Nejoblíbenější pražské vánoční trhy? Mírák láká na atmosféru, ale i rozumné ceny

Orchidej
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Mnoho lidí umísťuje orchidej na špatné místo a šidí se o květy: Kam ji umístit, aby kvetla

Další příspěvky z kategorie Interiér

pračka
12. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak docílit toho, aby prádlo vonělo i týdny po vyprání: Stačí následovat ověřené kroky

Gotu kola
16. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat zázračnou gotu kola a proč by v zimě neměla chybět nikomu z nás v domácnosti

lopatkovec
28. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak pečovat o toulcovku: V zimě jí dopřejte jinou péči a opět bohatě pokvete

I když toaletu pravidelně čistíte, již není tak zářivě bílá? K…
20. 8. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit toaletu, aby byla zářivě bílá a bez usazenin: Obyčejná sůl vyřeší nečistoty za vás

Zamiokulkas si získal oblibu nejen u domácích pěstitelů, ale…
2. 3. 2023 Nikola Klementová

Jak správně pěstovat zamiokulkas? Stačí mu málo a poroste jako divý

Zamiokulkas
25. 11. 2023 Nikola Klementová

Proč se zamiokulkas nerozrůstá a nevytváří výhony? Jednoduché řešení ho podpoří v růstu

zavřít reklamu
×
Reklama