Jak chránit sušené houby před moly: Díky správné taktice se k potravinám nepřiblíží

26. 9. 2023 Nikola Klementová
sušené houby

A zase ti moli. Škůdci, kteří umí znehodnotit sypké potraviny. Především pak rýži, mouku, ale také sušené houby a ostatní. Jak je efektivně vyhnat z domu?

Takzvaný potravinový mol neboli zavíječ moučný, je považován za škůdce, který zničí kdejaké sypké potraviny. Určitě každý z nás už měl tu čest se s tímto malým motýlkem seznámit. V domácnosti se může objevit jako mávnutím kouzelného proutku. Stačí, když si z obchodu doneseme například rýži či jiné sypké potraviny, ve kterých se nachází jeho larvy. Doma se vám pak rozmnoží a vlezou do všeho, co se jim namane. Jak se těchto nežádoucích společníků zbavit?

Houbařská sezona je v plném proudu

Češi patří k nejaktivnějším houbařům vůbec. Jedná se o zálibu, ale také uvolnění. Neboť hledání hub a procházka lesem je činnost, u které můžeme psychicky relaxovat. Nedávno jsme pro vás připravili článek, kde aktuálně rostou houby. Pokud jste se inspirovali a na houby vyrazili, máte jich dost nasušených, chraňte je před moli, abyste vynikající, ale také zdravé houby mohli vychutnat i v zimě. 

Houby

A když už jsme u toho zdraví, víte, co houby obsahují? Mimo toho, že jsou nízkokalorické a mohou si je dopřát i lidé na redukčních dietách, jsou také nabité vitamíny. Například provitamínem A, vitamínem B a D. Nutno také dodat, že houby, které byly vystaveny slunci, mají vyšší obsah vitamínu D. Zní to zvláštně, ale funkce houby je jasná. Dále obsahují vápník, fosfor, železo a další. Navíc snižují krevní tlak, cholesterol, zbavují nás těžkých kovů a podporují imunitní systém. 

Jak chránit potraviny před moli

Pokud víte, že máte doma moly, není vůbec špatný nápad, když pořídíte feromonové pásy. Vůně moly přiláká a ti se na pásky nalepí a již neodletí. Je také důležité, a to i když zavíječe doma nemáte, abyste veškeré sypké potraviny skladovali ve vzduchotěsných nádobách. Stejně tak sušené houby. Nádoby by měly být sterilně čisté. Jedním ze způsobů, jak zahnat škůdce od potravin, je levandule. Příjemně vonící, fialová květina, kterou sušíme na čaj či na koření, můžeme použít i k tomuto kroku. Stačí do spíže zavěsit několik látkových pytlíčků s nasušenou levandulí a je to. 

Mol

Skvělou službu také odvedou bobkové listy. Tento krok máme odzkoušený a opravdu funguje. Stačí do každé sklenice s houbami umístit jeden bobkový list, uzavřít a na víčko umístit další bobkový list. Nebude špatné, když na poličky dáte pár listů a pár kuliček černého pepře. Takové koření molům opravdu nevoní.    

Mohlo by Vás zajímat

Domácí Baileys
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Baileys, se kterým o Vánocích zazáříte: Je jednoduché a jeho chuť je božská

SMog
28. 11. 2023 Petr Dostál

Kde je v Česku kvalitní vzduch? Útočišť před smogem stále ubývá

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Další příspěvky z kategorie Interiér

Ložnice
16. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit matraci, aby byla jako nová, vydezinfikovaná a dobře se vám spalo

orchidej
23. 10. 2023 Nikola Klementová

Říjnové hnojení orchideje: Domácí prostředky zajistí bohaté kvetení na dlouhou dobu

Oslnivá krása této elegantní rostliny těší každého z nás. A…
28. 9. 2023 Nikola Klementová

Jak správně pěstovat brambořík, aby bohatě kvetl celou zimu

Rez je nejen nevzhledná, ale také umí zničit mnoho předmětů.…
5. 10. 2023 Nikola Klementová

Účinný domácí odrezovač, který odstraní rez téměř z čehokoli

Krásný a vonící eukalyptus se v posledních několika letech…
7. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat eukalyptus: A proč by neměl v zimě chybět nikomu z nás v ložnici

Chtěli byste jednoduše a rychle vybělit zašedlé či flekaté…
9. 9. 2023 Nikola Klementová

Jak odstranit skvrny z utěrek: Jednoduše odstraníte i ty staré a odolné

zavřít reklamu
×
Reklama