Proč orchidej nekvete: Mohou za to základní pěstitelské chyby, kterých se musíte vyhnout

3. 10. 2023 Nikola Klementová
orchidej

Orchideje si v posledních letech získaly srdce mnoha pěstitelů. Jsou krásné a jejich exotický vzhled dokáže ozvláštnit jakýkoli interiér. Proč ale rostlina nekvete?

Mezi nejčastěji pěstované orchideje patří druh zvaný můrovec neboli Phalaenopsis. Je nenáročný na péči a zvládne jej pěstovat i začátečník. Ovšem nesmíme zapomínat na základní pravidla pěstování, která zajistí, že rostlina bude bujně kvést, bude mít zdravé kořeny a dále. Proč tedy orchidej nekvete? Jakých chyb se můžeme dopouštět?

Přímé sluneční paprsky nemá ráda

I když jde o teplomilnou rostlinu, přímé sluneční paprsky ji mohou zničit. Zároveň však také nesnese tmavý kout, kde nebude mít dostatek světla. Ideální tedy bude, když ji umístíte na parapet, kde bude mít rozptýlené světlo. V letním období to může být východní parapet a v zimě zase jižní parapet. Tento krok máme vyzkoušený a orchidejím se tak daří. 

V suchém ovzduší špatně kvete

Orchidej lze pěstovat i v bytě, kde přes zimní období bývá poměrně sucho. V takovém případě je nutné, abyste orchideji dokázali zajistit dostatečnou vlhkost. Jednoduše můžete listy každý den rosit. Nám se však osvědčila podmiska s kamínky, do které jsme nalili vodu a postavili na ni květináč. Rostlina si absorbuje tolik vlhkosti, kolik potřebuje. Navíc ještě otíráme listy dešťovou vodou, to jí svědčí. Pokud nemáte dešťovku, převařte vodu a nechte ji vychladnout. Co se týká teploty, v místnosti udržujte 18 až 23 °C. Snesou však i vyšší teplotu.  

orchidej

Pozor na přelévání a zahnívání kořenů

Nedoporučujeme zalévání orchideje přímo do květináče. A už vůbec ne studenou či kohoutkovou vodou. Pokud máte možnost zalévat dešťovkou, učiňte tak. Pokud ne, nechte odstát alespoň jeden den vodu z kohoutku. Lze ji však také převařit a nechat vychladnout. Pak ji dopřejte orchidejím, a to jednou za deset dní na jaře, v létě a na podzim. V zimě jí dopřejte zálivku jednou za 14 dní. A to formou namáčení. To znamená, že květináč s rostlinou umístíte na půl hodiny do vody, následně ji necháte okapat a vrátíte na místo. 

Hnojení a stříhání

Pokud vám orchidej nekvete, na vině může být absence v přesazování. Učiňte tak jednou za tři roky. Hnojení se doporučuje provádět pouze do podzimu, ale u těchto teplomilných rostlin je tomu jinak. Můžete ji přihnojit i nyní. Pak vám krásně pokvete klidně i celý rok. Frekvenci hnojení je potřeba snížit. Jednou měsíčně tedy stačí. Doporučujeme použít hnojivo, které je bohaté na draslík a chudé na dusík. Pozor však na předávkování a hnojivo silně zřeďte. 

Pozor si dávejte na zastřihávání stonků. Orchidej totiž kvete několikrát z jednoho stonku. Ponechat byste měli jednu třetinu a nestříhat jej až u kořenů. Určitě nestříhejte ani kořeny, které lezou z květináče, pokud tedy nezahnívají. Jakmile hnědnou, rostlinu vytáhněte a kořeny odstraňte. Pak je zasypte skořicí a orchidej umístěte do nového substrátu.

Mohlo by Vás zajímat

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

dřez
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Rada od šikovné uklízečky, která pomůže vyčistit a udržet čistý a lesklý dřez či baterie

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Interiér

Kuchyň
16. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak rychle a téměř bez námahy vyčistit celou troubu, aby opět zářila čistotou

záclony
6. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vybělit zašedlé či zažloutlé záclony, aby byly na svátky i mimo ně zářivě bílé a nádherné

Kvetoucí vánoční kaktus je klasikou a symbolem zimních svátků.…
28. 9. 2023 Nikola Klementová

Co udělat právě nyní pro vánoční kaktus, aby bohatě kvetl na Vánoce

Pokojové rostliny
13. 11. 2023 Petr Dostál

Vytvořte pokojovým rostlinám vhodné podmínky, aby bez úhony přečkaly zimu

Voskovky patřily mezi oblíbené rostliny našich babiček. Avšak…
25. 9. 2023 Nikola Klementová

Správné pěstování voskovky je zásadní pro krásné květy. Ne všichni ji ale můžeme mít doma

čajové pytlíky
4. 11. 2023 Nikola Klementová

Sezona čajů je tu: Pytlíky po vylouhování ale nevyhazujte, přišli byste o skvělé pomocníky

zavřít reklamu
×
Reklama