Říjnové hnojení orchideje: Domácí prostředky zajistí bohaté kvetení na dlouhou dobu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.10.2023 07:00
orchidej

Není to tak dávno, co jste si koupili nádherně kvetoucí orchidej? Ale po odkvětu už jste se dalšího květenství nedočkali? Nevadí, tyto domácí prostředky orchidej posílí a donutí k opětovnému kvetení.

Jen málo z nás odolá půvabné orchideji, která má exotický vzhled a dokáže ozvláštnit jakoukoli domácnost. Někdy se bohužel stává, že po opadání květů již další nenasadí. Většinou se jedná o problém související se špatnou péčí, tedy nedostatkem zálivky či jejím špatným podáním. Ale také se špatným umístěním a tak dále. Jak tedy o orchidej pečovat a čím ji hnojit, aby bohatě kvetla?

Správná péče o orchidej

Aktuálně by orchideje měly být umístěny na jižním parapetu, kde budou mít dostatek sluníčka, ale ne přímého. V letním období by zas měly být umístěny na východním parapetu. Na okně se jim také daří nejen díky světlu, ale také díky tomu, že přes den profitují z teploty kolem 25 °C a přes noc kolem 18 až 20 °C. A přesně takové podmínky k bohatému kvetení a správnému růstu vyžadují. Vhodné také bude, když je budete pravidelně rosit nebo k nim umístíte misku s vodou. 

Orchidej

Nezapomínejte ani na utírání prachu z listů. A když se vám bude chtít, utřete jim listy zvětralým pivem, to přímo zbožňují. A jak přesně zalévat orchideje, jsme pro vás připravili v minulém článku. Abyste se i v zimě dočkali květů, mimo správných podmínek také nezapomínejte na hnojení. I když většina rostlin v zimě odpočívá, orchideje můžete s nižší frekvencí hnojit. Pak vám krásně pokvetou.  

Zimní hnojivo pro orchideje

Ze všeho nejdříve je důležité dodat, abyste orchideje nepřihnojovali hnojivem bohatým na dusík, ale spíše bohatým na draslík. Začněte tedy tím, že do zálivky přidáte lžičku obyčejného cukru. Ten povzbudí rostliny k životu. Máme osobně vyzkoušeno a můžeme říci, že cukr opravdu funguje. Po čtrnácti dnech přihnojte orchideje hnojivem z droždí. Pokud nechcete používat hnojivo z droždí, použijte například vychladlou vodu po vaření brambor. Pozor, nesmí být osolená, a to ani mírně. 

Ovesné vločky

Stejně dobře působí vločková nebo rýžová voda. Možná se vám tento krok zdá zvláštní, ale škrob či jiné minerální látky jsou pro orchidej ideální. Rýži stačí namočit a nechat do druhého dne odstát. Poté slít a do vody namočit orchidej. To stejné proveďte i s ovesnými vločkami. Záleží tedy jen na vás, jaké hnojivo upřednostníte, ale tyto prostředky fungují skvěle.  

Mohlo by Vás zajímat

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

Xiaomi SU7
publikováno 1. 3. 2024 autor David Vanda

Nový elektromobil od Xiaomi je za dveřmi. Co zatím víme o modelu Xiaomi SU7?

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

zavřít reklamu
×
Reklama