Toulcovka patřila mezi interiérové rostliny již za dob našich babiček. Nyní se opět těší velké popularitě a vrací se do mnoha domácností. Má krásnou estetickou hodnotu, která dokáže ozvláštnit jakýkoli prostor. Ať už ten moderní, rustikální či jakýkoli jiný. Je pravdou, že na jaře a v létě se o toulcovku musíme starat jinak než v zimě. Jakou péči jí nyní a v zimě dopřát?
Lopatkovec by měl být v každé domácnosti
Proč by měl mít toulcovku neboli lopatkovec každý? Protože se jedná o skvělou čističku vzduchu, která zároveň prostor ozvláštní svými překrásnými květy a listy. Je známo, že její olistnění dokáže pohltit toxiny z ovzduší. Mezi sloučeniny, které se doma v ovzduší vyskytují a neměly by, patří například formaldehyd, xylen, amoniak a další. Velká část z nich se uvolňuje z laků, tmelů, lepidel a tak dále. Například levný nábytek z některých dřevotřískových desek může některé těkavé sloučeniny obsahovat.
Kam se lopatkovec hodí nejvíce
Lopatkovec vypadá úchvatně v obývacím pokoji. Například v okrasném stojanu na květiny. I do ložnice na komodu se hodí. A pokud ho chcete dát do kanceláře, ale také do koupelny, klidně můžete. Toulcovka snese i vlhko, ale úplnou tmu ne. Zároveň ji však nevystavujte přímému slunečnímu záření. Během jarního období má rostlina ráda příjemných 18 až 22 C°. V létě a v zimě potřebuje vyšší teplotu.
Správná péče o toulcovku v zimě
Mimo správné péče v zimním období, potřebuje také správné podmínky. Velice často se stává, a to především na podzim či v zimě, že její listy začnou žloutnout nebo opadávat. Většinou nejde o zásah škůdce, ale o špatné umístění. Potíže se vyskytují zejména tehdy, pokud rostlinu vystavíte nízkým teplotám či průvanu. Teplota by neměla klesat pod 15 °C. Nejlepší bude, pokud rostlině zajistíte teplotu kolem 25°C. Občas jí také roste listy a umístěte k ní misku s vodou, abyste zvýšili vzdušnou vlhkost.
Jak rostlinu zalévat přes zimu
I když toulcovka přes zimu vyžaduje méně zálivky, nenechávejte její substrát vyschnout, neboť by její listy opadaly. Naopak v případě přelévání hrozí zahnívání kořenů. Je tedy vhodné, abyste rostlinu zalévali méně, ale stále se snažili docílit toho, aby byl její substrát mírně vlhký. Dále je vhodné, abyste v zimě přenesli rostlinu ze stínu na světlo. Hnojení v zimě vynechte a začněte s ním až na jaře.