Jak vyčistit spáry v koupelně: I ty silně znečištěné budou zářit jako nové díky jednoduché metodě

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 28.10.2023 08:15
koupelna

Je normální, že spáry v koupelně časem zažloutnou. A to i tehdy, když kachličky pravidelně umýváte. Jak tedy navrátit spárám jejich přirozenou barvu?

Koupelna by měla být čistá v každé domácnosti. I když ji ale pravidelně umýváme, znečištěným spárám se jen tak jednoduše nevyhneme. Navíc nejde pouze o spáry mezi kachličkami, ale také kolem vany či sprchového koutu. A ty trpí především kvůli vlhkosti. Mimo znečištění na nich často najdeme i plíseň. Proto vyzkoušejte ověřené způsoby, jak vyčistit odolné zažloutnutí a ostatní nečistoty.

Čistota je základ

Než spáry začneme čistit, bude důležité, abyste z nich odstranili zbytky mýdla a dalších nečistot. Nezapomínejte ani na kachličky. Vše umyjte pomocí teplé vody, do které nalijete bílý ocet. Nikoli ten lihový, ale bílý, protože je koncentrovanější. Seženete ho v drogerii, ale také v některých lékárnách. Jakmile budete mít hotovo, sáhněte po domácím prostředku na čištění.

Jedlá soda a kyselina citronová v hlavní roli

Vezměte si nejlépe zubní kartáček a smíchejte balíček jedlé sody a balíček kyseliny citronové. Obě suroviny smíchejte se šťávou z citronu. A to tak, aby vám vznikla pasta. Tu následně nanesete na znečištěné spáry a necháte půl hodiny až hodinu působit. Poté pomocí zubního kartáčku spáry vydrhněte. Je to zdlouhavá práce, ale vyplatí se. Kartáček si často namáčejte do vody. 

Citron

Další možnosti čištění spár

Velmi dobrá je také epsomská sůl. Smíchejte tři lžíce a tři deci teplé vody. Sůl nechte rozpustit a pomocí lahve s rozprašovačem naneste tekutinu na spáry. Nechte deset minut působit. Následně pomocí kartáčku vydrhněte a máte hotovo. Dalším způsobem je bělidlo na bělení oblečení. Stačí čtvrt hrnku smíchat s třemi lžícemi jedlé sody a trochou vody, aby vám vznikla pasta, kterou nanesete na spáry, necháte ji působit a poté kartáčkem vyčistíte.      

Pokud doma máte parní čistič či máte možnost si jej vypůjčit, učiňte tak. Jedná se o nejšetrnější způsob, který jednoduše a rychle vyčistí spáry. Vysoká teplota a tlak si poradí i s odolnými skvrnami jako jsou plísně či zažloutnutí. A pokud jsou spáry silně znečištěné až černé a domácí prostředky nepomáhají, použijte některé bělící přípravky proti plísním. 

Mohlo by Vás zajímat

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

Domácí bulky
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající bulky na hamburgery, ale také na svačinu. Jsou rychlé a velice jednoduché

zavřít reklamu
×
Reklama