Jak odstranit zápach a plíseň z pračky bez jedlé sody: Účinný prostředek se skrývá ve spíži

1. 11. 2023 Nikola Klementová
Pračka

Zápach linoucí se z pračky většinou způsobuje plíseň. Jedná se o nenápadného nepřítele, kterého bychom se měli co nejrychleji zbavit. Jak přesně, aby oblečení bylo opravdu čisté?

Aby oblečení bylo po vyprání opravdu čisté, měli bychom pračku každý měsíc vyčistit. Po pravidelném používání a bez tohoto kroku opravdu čistá nebude. A to ani tehdy, když dvakrát do měsíce pereme na 60 °C. Navíc díky pravidelnému čištění předcházíte některým opravám a prodlužujete tak životnost pračky, která je v domácnosti velice důležitá. Jak tohoto pomocníka jednoduše vyčistit? A jak vyčistit zásobník, na kterém se shromažďují nečistoty, plísně a zbytky pracího prostředku?

Jak na čistou pračku

Jelikož mnoho lidí šetří energiemi, pravidelně spouští program s nízkou teplotou. Což o to, některé oblečení například teplotu 30 °C přímo vyžadují, ale pračka ne. Bohužel při nízkých teplotách se veškerý prací prostředek nerozpustí a ulpívá za těsněním bubnu, v zásobníku a dále. Po čase se na něm vytvoří slizovitý povlak a plísně, které opravdu nevábně zapáchají. Navíc oblečení není dobře vyprané. A jak tedy pračku vyčistit? Začněte tím, že si v kýblu smícháte teplou vodu a trochu octa. Hadřík namočte do tekutiny a vytřete těsnění u bubnu pračky. Pokud zde máte odolné skvrny, vezměte si na pomoc starý zubní kartáček.

Buben pračky

Jak pročistit pračku

Jakmile vyčistíte těsnění u bubnu pračky, měli byste vyčistit i zásobník. Ten namočte do lavoru s teplou vodou, přidejte lžíci kyseliny citronové a hrnek bílého octa. Takto nechte zásobník alespoň dvě hodiny. Mezi tím omyjte otvor pro zásobník, protože i tady se usazují plísně. Poté přijde čas na čištění bubnu. Vezměte dvě tablety do myčky a hoďte je do bubnu pračky. Zapněte program na nejvyšší možnou teplotu a čekejte. Po doprání bude pračka zářivě čistá, ale také bude vonět a po zápachu a nečistotách nebude ani stopa. Použít můžete i bílý ocet. Stačí nalít tři deci octa do zásobníku a spustit program na 90 °C. 

Preventivní opatření proti plísni

Jakmile pračku vyčistíte, udržujte ji v čistotě. A to tak, že po vyprání necháte alespoň dvě hodiny otevřená dvířka, aby vnitřní prostor mohl vyschnout. Mokré prádlo nikdy nenechávejte v pračce příliš dlouho. A také je vhodné pračku jednou měsíčně vyčistit. Na pomoc si vezměte tabletu do myčky, neboť s ní máme velice dobré zkušenosti a je opravdu účinná. Několikrát do měsíce také perte na vyšší teplotu, například utěrky a ručníky.    

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Mnoho lidí umísťuje orchidej na špatné místo a šidí se o květy: Kam ji umístit, aby kvetla

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Další příspěvky z kategorie Interiér

Bramboříky
21. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat brambořík: Díky správné péči bude kvést od podzimu do jara, a to i příští rok

Gotu kola
16. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat zázračnou gotu kola a proč by v zimě neměla chybět nikomu z nás v domácnosti

vánoční kaktus
24. 11. 2023 Nikola Klementová

Čím hnojit vánoční kaktus, aby na svátky bohatě kvetl

Všimli jste si, že oblečení po vyprání nevábně zapáchá? Je…
15. 9. 2023 Nikola Klementová

Zatuchlé prádlo po vytažení z pračky: Ověřené způsoby si s tímto problémem poradí

Zamiokulkas si získal oblibu nejen u domácích pěstitelů, ale…
2. 3. 2023 Nikola Klementová

Jak správně pěstovat zamiokulkas? Stačí mu málo a poroste jako divý

Pudr
30. 10. 2023 Nikola Klementová

Tento voňavý prášek má neuvěřitelné vlastnosti. Zatočí se zápachem, mastnými skvrnami a dalšími

zavřít reklamu
×
Reklama