Jak vybělit zašedlé či zažloutlé záclony, aby byly na svátky i mimo ně zářivě bílé a nádherné

6. 11. 2023 Nikola Klementová
záclony

Záclony jsou vizitkou každé domácnosti, proto by měly být vždy krásně bílé. Jenže ať se snažíme jakkoli, po pár vyprání jsou zašedlé. Jak navrátit jejich krásnou bělost?

I když jste si koupili drahý a ověřený prací prostředek na sněhově bílé záclony, stejně je máte zašedlé a nehezké? I drahé komerční prostředky nejsou sázkou na jistotu. K tomu, abyste záclony takzvaně vybělili, můžete koupit bělidlo, ale také můžete zvolit některé domácí prostředky, které si s tímto problémem poradí. Jak vybělit záclony, aby na Vánoce zářily?

Jak prát záclony

Než se však pustíme do bělení, rádi bychom dodali, že by se záclony měly prát maximálně na 40 °C. Ideální teplota je 30 °C. Pokud záclony perete při vyšších teplotách, ničíte je. Zároveň však vyšší teploty neznamenají, že budou po vyprání zářivě bílé, naopak. Nutno tedy dodat, že nezáleží na teplotě vody, ale na přípravcích, které použijete. Jak už jsme zmínili, můžete koupit bělidlo, které samozřejmě záclony vybělí, ale zároveň naruší strukturu tkaniny a dříve se zničí. Raději vyzkoušejte domácí prostředky, které jsou k záclonám šetrnější a fungují stejně dobře. 

Záclony

Jak záclony sušit

Záclony není nutné žehlit. Pokud byste je přece jen chtěli vyžehlit, vložte je mezi bavlněnou látku a žehlete je přes ni. Na žehličce nezapomeňte snížit teplotu. A už vůbec je nedávejte do sušičky. Některé záclony jsou vyrobeny z polyesteru a některé z viskózy. Jedná se tedy o tkaniny, které by do sušičky přijít neměly. Jakmile je vyperete, pověste je ještě mokré. Gravitace se již o vyrovnání látky postará. 

Jak vybělit záclony

Způsobů, jak vybělit záclony, existuje více. Které z nich jsou ty nejúčinnější? Především sůl, bílý ocet a antibakteriální tablety s aktivním kyslíkem zvané Corega. Co se týká použití soli, do lavoru či kýblu nalijte vlažnou vodu a silně ji osolte. Na pět litrů vody použijte alespoň hrnek a půl soli. Vodu rozmíchejte a namočte do ní záclonu, a to nejlépe na celou noc. Pro zvýšení účinku přidejte i pytlík kypřicího prášku. Druhý den vyperte v pračce. 

Sůl

Bílý ocet je považován za všestranného pomocníka. Skvěle poslouží při čištění toalety, ale také vám pomůže umýt podlahu, dřez a mnoho dalších povrchů. Stejně dobře pomůže při bělení záclon. Doporučujeme použít bílý ocet – ostatně, doporučujeme ho jako vždy, neboť je koncentrovanější a účinnější. Stačí do zásobníku pro prášek nalít jeden hrnek octa a záclony vyprat běžným způsobem. U tablet Corega je použití jiné. Do lavoru napusťte vodu, vložte záclony a tři tablety. Nechte 20 minut působit a poté vyperte v pračce. Všechny tři zmíněné způsoby fungují skvěle, proto záleží jen na vás, jaký způsob vám bude nejbližší.  

Mohlo by Vás zajímat

Vlašské ořechy
6. 12. 2023 Nikola Klementová

10 + 1 tipů, jak využít skořápky z vlašských ořechů: Věřte, že už je nikdy nevyhodíte

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Interiér

Bramboříky
21. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat brambořík: Díky správné péči bude kvést od podzimu do jara, a to i příští rok

Úklid
31. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit plísně v domácnosti? Využijte ověřené způsoby, které ochrání vaše zdraví

Vlasatou krásku, která zdobí nejeden interiér, a to již desítky…
26. 1. 2023 Nikola Klementová

Poskytněte schnoucí dracéně pořádnou vzpruhu: Pomůže produkt, který má každý doma

Orchidej není jen tak ledajaká pokojová rostlina. Jde o květinu…
15. 8. 2023 Nikola Klementová

Umírající orchidej donutí k dalšímu a bujnému kvetení správná péče: Držte se několika zásad

Exotické krásky, které miluje nejeden pěstitel – a my se tomu…
7. 2. 2023 Nikola Klementová

Méně známé orchideje zvládne pěstovat i začátečník – potřebují však správné umístění

Máte doma fíkus a chcete mu dopřát tu nejlepší možnou péči?…
14. 8. 2023 Nikola Klementová

Jak správně pěstovat fíkus, aby se mu dařilo a neshazoval listy

zavřít reklamu
×
Reklama