Jak vyčistit sklokeramickou nebo indukční desku, aby byla jako nová a bez škrábanců

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 08.11.2023 07:20
indukční deska

V případě, že chcete mít indukční, ale také sklokeramickou desku opět jako novou, a to bez šmouh, nečistot a škrábanců, máme pro vás řešení.

Obě zmíněné desky mají jednu společnou vlastnost, a tou je, že je lze velmi jednoduše udržovat v čistotě. Čas od času se ale stane, že nám vyvře například polévka, omáčka či obecně nějaké jídlo, které se na desku připálí a nejde pouhým setřením odstranit. Nehledě na nevzhledné škrábance, které se na nich běžně objevují. Na indukci méně, na sklokeramické desce více. Jak si s připáleninami i škrábanci poradit? 

Prevence je velice důležitá

Pro udržení krásné a čisté desky doporučujeme, abyste ji bezprostředně po každém vaření utřeli. Nenechávejte na ní připáleniny příliš dlouho. Utřít desku například jednou za týden a na vzniklých připáleninách i nadále vařit, není vhodné řešení. Připáleniny se pak stávají ještě odolnějšími. Stejně tak byste měli desku utřít před každým vařením, neboť drobky, ale také částice prachu mohou při manipulaci s hrncem desku poškrábat. 

Sklokeramická deska

Jak vyčistit indukční a sklokeramickou desku

Nečistoty na desce lze vyčistit i domácími surovinami, nemusíte tedy kupovat žádné drahé komerční prostředky. Vše, co budete potřebovat, najdete doma ve spíži. Připravte si tedy houbičku, hadřík z mikrovlákna, jedlou sodu a ocet, nejlépe bílý ocet. Začněte tím, že desku navlhčíte a následně bohatě posypete jedlou sodou. Ocet nalijte do lahve s rozprašovačem a našplíchejte ho na sodu. Nechte alespoň půl hodiny působit a poté ještě jednou našplíchejte octem. Za další půl hodiny suroviny setřete pomocí hadříku. Použít můžete i rozdrcenou tabletu do myčky, smíchejte ji s trochou vody, aby vznikla pasta a naneste ji na sporák. Nechte působit a setřete pomocí houbičky. 

Jak se zbavit škrábanců 

Nutno však dodat, že v případě hlubokých rýh pomůže jedině výměna desky. Jemné rýhy lze pomocí leštící pasty na sklo odstranit neboli vyleštit. Pomocnou ruku vám také podá obyčejná zubní pasta. Stačí ji v silné vrstvě nanést na desku a nechat zaschnout. Po zaschnutí pomocí jemného navlhčeného hadříku pastu setřete a následně vyleštěte. Jemné škrábance zmizí. Pokud ne, postup opakujte. 

Mohlo by Vás zajímat

BMW
publikováno 11. 4. 2024 autor David Vanda

Budoucí generace elektromobilů BMW bude mít obousměrné nabíjení

Jiřinky
publikováno 8. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování jiřin: Zaštipování a několik dalších kroků vedoucí k bohaté květeně

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

zavřít reklamu
×
Reklama