Jak odstranit mastný prach v kuchyni: Za pár minut a bez námahy vyčistíte linku i digestoř

9. 11. 2023 Nikola Klementová
Kuchyň

Snad všichni ho máme v kuchyni – mastný prach, který pouze jarovou vodou nevyčistíme. Jak ho tedy odstranit bez zbytečného drhnutí a kupování drahých prostředků?

Určitě můžete zajít do drogerie a koupit nějaký produkt, který si s mastnotou a prachem poradí. Nebo můžete využít levnější způsob a poradit si s prostředky, které máte doma. Hned v úvodu bychom chtěli sdělit, že jedlou sodu používat nebudeme, protože s ní byste se tak akorát nadřeli. Jak se tedy zbavit prachu a mastnoty, abyste měli kuchyň jako ze žurnálu, a to především na svátky?

Odolná mastnota na kuchyňské lince

Tento nevzhledný a lepkavý povlak nejen na kuchyňské lince, ale také na digestoři, vypadá opravdu nevábně. A s vrstvou prachu získává na odolnosti, proto jeho mytí není žádný med. Pokud i vy patříte k lidem, kteří dávají přednost alternativním čističům, máme pro vás funkční řešení. Navíc se jedná o možnosti, které vás nevyjdou draho a výsledek bude stoprocentní. 

Jak vyčistit digestoř

Na čištění mřížky či filtrů do digestoře použijte olej. Zní to zvláštně, mastnotou umývat mastnotu? Ano, teplý olej rozpustí staré mastné skvrny a vy je poté snáze umyjete. Tudíž bude stačit, když mřížku položíte například na plech a natřete ji olejem. Následně namočte v co nejvíce teplé vodě ručník, vyždímejte ho a přiložte na mřížku. Nechte alespoň dvacet minut působit a pomocí houbičky a mycího prostředku na nádobí ji po uplynulé době utřete, poté opláchněte proudem vody. Samotný digestoř opláchněte pomocí teplé vody, ve které rozpustíte jednu tabletu do myčky. Na jednu tabletu použijte litr vody. 

Úklid

Jak vyčistit mikrovlnnou troubu

Mastnota a nečistoty se nachází i v mikrovlnné troubě. Ta by se však měla čistit pravidelně, klidně i dvakrát do týdne (pokud ji používáte intenzivně), aby se v ní netvořily plísně a jiné nečistoty. K čištění si vezměte misku, napusťte do ní vodu a přidejte šťávu z jednoho citronu. Troubu zapněte přibližně na pět minut a poté vnitřní část vytřete houbičkou. To je vše. Odolné skvrny půjdou snáze utřít. 

Mastný prach na kuchyňské lince a lustru

I když máte při každém vaření puštěný digestoř, mastnému a odolnému povlaku se nevyhnete. Pokud už jste ho zkoušeli čistit pomocí obyčejné jarové vody a houbičky, zřejmě jste zjistili, že mastnota se akorát roluje na houbičce či rozmazává. Možná jste povlak také posypali jedlou sodou, ale výsledek nebyl příliš efektivní. 

Tablety do myčky

Pomůže vám obyčejná tableta do myčky. Pokud je vrstva prachu a mastnoty příliš silná, na mokrou houbičku položte tabletu a vyčistěte s ní linku. Poté houbičku opláchněte a zbytky nečistot pouze setřete. V případě, že je znečištění jen mírné, v litru vody rozpusťte tabletu a pomocí houbičky povrch očistěte, stejně tak vyčistíte i lustr.

Mohlo by Vás zajímat

Vánoční trhy
7. 12. 2023 Petr Dostál

Jaká místa navštívit v zimním období? Nechte se inspirovat

Rýmovník
6. 12. 2023 Nikola Klementová

Rýmovník aktuálně vyžaduje hnojení, aby ho bylo přes zimu dostatek na zdravotní neduhy

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Interiér

Rostliny v interiéru nechybí snad nikomu. Jejich pěstování může…
13. 2. 2023 Nikola Klementová

Na bílou plíseň v květináči reagujte raději okamžitě – jak se jí efektivně zbavit?

Okno
14. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak zabránit rosení oken v zimním období: Vyzkoušejte několik kroků, které pomohou

Dracéna
7. 11. 2023 Nikola Klementová

Jakou péči dopřát dracéně přes zimní období: Některé pěstitelské chyby ji ničí a rostlina neroste

Krb
21. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit krbové sklo: Při mytí se vyhněte chybám, ať ho nezničíte

Možná si říkáte, že jste si již delší dobu nekoupili nic, z…
24. 2. 2023 Nikola Klementová

Jak levně a efektivně zútulnit domácnost? Hravě a téměř okamžitě

Orchideje zdobí nejeden parapet půvabnými květy. Pokud vám ale…
29. 8. 2023 Nikola Klementová

Dopřejte orchidejím výživu, po které vám bujně pokvetou a bude se jim dařit

zavřít reklamu
×
Reklama