4 domácí a levné čističe, které si poradí s prachem, mastnotou i znečištěnou troubou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 10.11.2023 06:45
Úklid

Preferujete alternativní čističe před těmi kupovanými, neboť nejsou agresivní a nedráždí dýchací cesty? Potom tedy vyzkoušejte několik domácích čističů, které vyčistí domácnost od podlahy až ke stropu.

Máte doma alergika či chcete šetřit životní prostředí? Ať je to jakkoli, domácí čističe vyčistí domácnost stejně dobře, jako komerční prostředky. Někdy dokonce i lépe. Navíc nezpůsobují alergie, astma a tak dále. A co je nejlepší? Jsou také levné. Chraňte své cenné zdraví a připravte si domácí čističe, které si s nečistotami a bakteriemi poradí.

Čistič na mastnotu, troubu a digestoř

Co jiného na mastné skvrny, mastný prach a další silné nečistoty působí lépe než tablety do myčky? Jsou ideálním čističem. Mají skvělé odmašťovací schopnosti a člověk se s nimi nenadře. V minulém článku jsme pro vás připravili návod, jak pomocí tablet do myčky odstranit takzvaný mastný prach. Ideální tedy bude, když smícháte jeden litr teplé vody a jednu tabletu do myčky. Pokud doma myčku nemáte, balíček tablet by vám chybět neměl. Nekupujte drahé, stačí nějaké levné. Ideální jsou také na znečištěný mop. Namočte do kýblu mop a přidejte tabletu. Nechte ho přes noc odmáčet a druhý den přeperte pod tekoucí vodou. 

Podlaha, plíseň, kachličky a další

Ocet, především pak ten bílý, má skvělé dezinfekční, ale také čistící vlastnosti. Poradí si s plísní, podlaze dodá lesk, udrží jasné barvy na oblečení, pomůže vyleštit okna a dále. Dokonale také pročistí pračku. A proč bílý ocet? Je silnější, není dobarvován karamelem a ochucován estragonem. Má tedy lepší dezinfekční vlastnosti. 

Bílý ocet

Ocet lze také kombinovat s jinými ingrediencemi. Například s kyselinou citronovou. V takovém případě se jedná o skvělý čistit například na toaletu. Pokud chcete vyčistit rychlovarnou konvici, nasypte do ní lžičku kyseliny, nalijte půl hrnku octa a dolijte ji vodou. Zapněte konvici a jakmile se voda ohřeje, nalijte ji do dřezu. Do něj však nasypte sůl a zalijte vodou z konvice. Jak se praví – vyčistíte dvě mouchy jednou ranou. 

Pro zářivou podlahu

Na mytí podlahy, ale také obývací stěny, linky a tak dále, můžete využít jeden litr teplé vody, půl hrnku bílého octa, několik kapek mycího prostředku na nádobí a jeden balíček kypřícího prášku. A pokud chcete dodat prostředku vůni, k surovinám přidejte několik kapek glycerinu a několik kapek oblíbeného éterického olejíčku. Glycerin proto, aby se olej dobře rozpustil. 

Mohlo by Vás zajímat

Texas Hollywood
publikováno 2. 3. 2024 autor Aleš Mohr

Evropský Hollywood: Po stopách filmových hvězd, slavných westernových filmů

Mrkvový koláč
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Levný mrkvový moučník, který je jednoduchý, vynikající a rychle připravený

Čínské automobilky
publikováno 29. 2. 2024 autor Jan Nováček

Kvíz: Poznáte vozy čínských automobilek? Ověřte si znalosti z čínských značek aut

zavřít reklamu
×
Reklama