Jak docílit toho, aby prádlo vonělo i týdny po vyprání: Stačí následovat ověřené kroky

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 12.11.2023 08:15
pračka

Chtěli byste, aby oblečení příjemně vonělo i klidně měsíc po vyprání? Vyzkoušejte několik ověřených metod, které vám s tímto krokem pomohou.

Oblečení, ze kterého se line příjemná vůně, umí okouzlit každého z nás. Bohužel se ale často stává, že oblečení po vytažení z pračky vůbec nevoní. A když po vyprání voní, jeho příjemná vůně po usušení zmizí. Co tedy přesně udělat, aby vůně vydržela opravdu dlouho? Myslete na čistotu pračky, ale i na množství prádla a další.

Pračku je potřeba občas vyčistit

Po vyprání má oblečení opravdu vonět, nikoli zapáchat. Pokud tomu tak není, měli bychom hledat potíže v pračce. Vzpomeňte si, kdy jste ji naposledy čistili? Pračka by se totiž měla čistit alespoň jednou za dva měsíce. K těmto účelům můžete zvolit kupované komerční prostředky, ale také domácí suroviny, které pomohou stejně. V minulém článku jsme pro vás připravili návod, jak pračku zbavit zápachu a nečistot. Bohatě tedy stačí, když do bubnu umístíte dvě tablety do myčky a zapnete ji na 90 °C. 

Buben pračky

Čištění filtru a správné praní

Mimo čištění bubnu pračky a hadic, bude také nutné, a to alespoň dvakrát do roka, abyste pročistili filtr. I ten může být viníkem nepříjemného zápachu. Ovšem bude stačit, když ho vyjmete z pračky a opláchnete v horké vodě. A pokud bude potřeba, dočistěte ho starým zubním kartáčkem. Co se týká praní, alespoň jednou za měsíc pusťte program na 90 °C, například ručníky. Určitě také neplňte buben pračky úplně doplna. Prací prášek a aviváž se tak nedostanou ke každému kousku oblečení, a to bude po vyprání nejen zatuchlé, nebude vonět, ale dokonce nebude ani pořádně vyprané. 

Výběr pracího prostředku

Jelikož jsme řešili stejný problém, zjišťovali jsme, po jakém pracím prostředku oblečení voní nejvíce. Došli jsme k závěru, stejně jako mnoho našich čtenářů, že po vyprání v pracím prášku oblečení tolik nevoní. Vůně tedy byla intenzivnější po použití gelu, ale také po gelových kapslích. A pokud chcete mít oblečení velmi intenzivně ovoněné, použijte aviváž. Existují také kuličky do bubnu pračky, které opravdu nádherně voní, ale pro ekzematiky jsou nevhodné. A navíc, pokud perete na nižší teplotu, perličky se nemusí zcela rozpustit. 

Sušení oblečení

Sušení oblečení

Pokud oblečení sušíte venku, vůně z něj mírně vyprchá, ale zase oděvy získají vůni svěžího vzduchu. Pro dosažení kýženého výsledku bude lepší, když oblečení vysušíte doma, a to v prostoru, ve kterém příliš nepobýváte. A také, ve kterém lze během sušení intenzivně větrat. Pokud raději volíte sušičku, umístěte do ní vonné vlhčené ubrousky. Do skříně můžete zavěsit vonné pytlíčky, které lze sehnat v drogerii. 

Mohlo by Vás zajímat

Xiaomi SU7
publikováno 1. 3. 2024 autor David Vanda

Nový elektromobil od Xiaomi je za dveřmi. Co zatím víme o modelu Xiaomi SU7?

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

Záhon
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tradiční a účinné hnojivo pro sazenice, ovocné keře a další. Připravte ho již nyní a užijte si bohatou úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama