Vytvořte pokojovým rostlinám vhodné podmínky, aby bez úhony přečkaly zimu

fotografie autora Petr Dostál publikováno 13.11.2023 07:00
Pokojové rostliny

Aby se pokojovým rostlinám dařilo i v zimním období, bude potřeba jim dopřát správnou péči. V čem přesně spočívá? Na co si dát pozor a čemu je nevystavovat?

Podzimní a zimní období znamenají pro pokojové rostliny značnou zátěž. Přináší s sebou méně světla, suchý vzduch nebo průvan při větrání. K častým chybám dochází také při zálivce. Rostlinám je potřeba věnovat patřičnou péči, aby bez úhony přečkaly zimu a mohly vás svojí krásou těšit i v příštím roce.

Omezte přihnojování

Pokojové rostliny nemají v tomto období schopnost zpracovat větší množství živin, omezte proto hnojení tekutými hnojivy. Hnojit je nemusíte vůbec. Pokud však budete chtít, hnojte je pouze jednou za měsíc. K tomuto kroku volte přípravky s dostatkem dusíku, draslíku a fosforu.

Pokojové rostliny

Správná zálivka je důležitá

Častou chybou je nesprávné zalévání rostlin. Při přelití dochází ke žloutnutí listů a odumírání kořenů. Pokud začne takto poškozená pokojová rostlina chřadnout, nezbývá nic jiného, než ji vyklopit z květináče, zbavit odumřelých kořenů a přesadit do nového květináče i hlíny. Zpočátku nezalévejte, začněte, až bude půda suchá. Většině rostlin postačí zálivka jedenkrát týdně, zkontrolujte půdu, jestli není příliš vlhká. Některé pokojové květiny zadržují ve svých stvolech a listech vodu a vydrží bez zálivky i delší dobu, pravým rekordmanem v tomto směru je zamiokulkas, vydrží bez zálivky i tři týdny, je naprosto nenáročný, nesnáší pouze přemokření.

Pozor na škůdce

Při nedostatku slunečního záření se snižuje obranyschopnost pokojových rostlin a jsou tak více ohroženy  různými druhy škůdců, jako jsou svilušky, třásněnky, molice nebo vlnatky. Rostliny proto pravidelně kontrolujte a pokud nevítané návštěvníky objevíte, zlikvidujte je postřikem. Nalákejte je na lepové žluté desky, které následně spalte. Někdy postačí omytí listů mýdlovou vodou nebo prudká vlažná sprcha, která rostlinu škůdců zbaví.

Pokojové rostliny

Ochrana před průvanem

Všeobecně platí pravidlo, že tyto rostliny špatně snáší prudké výkyvy teplot, pokud budou vystaveny chladnému průvanu, následně začnou chřadnout. Přemístěte je proto na místo se stabilními teplotními podmínkami. Pro pokojové rostliny je důležitá také správná vlhkost vzduchu, dbejte na to, aby nebyl příliš suchý, následně by došlo u rostlin ke žloutnutí a padání listů.

Mohlo by Vás zajímat

ford logo
publikováno 8. 4. 2024 autor David Vanda

Ikonické logo automobilky Ford si při testování prochází peklem

šrucha
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte všechny tradiční i netradiční balkonové letničky? Vyzkoušejte se a inspirujte se

Rybíz
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Sprchávání rybízu: Jak zabránit opadávání květů, abychom se těšili z bohaté úrody

zavřít reklamu
×
Reklama