Monstera v zimě vyžaduje jinou péči: Jakou přesně, aby nestrádala a nežloutly jí listy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.11.2023 07:00
Monstera

Monstera je dechberoucí rostlina, která má opravdu monstrózní listy. Jejich průměr může být až 50 centimetrů! Jak o ni pečovat v zimě, aby se jí dařilo a krásně se zelenala?

Monstery dříve patřily mezi velmi oblíbené rostliny, které si získaly své místo nejen v domácnostech, ale také ve školách, kancelářích a jinde. I vy si ji možná ze svého dětství pamatujete. Jak tedy o monsteru v zimním období pečovat, aby se jí dařilo a nestrádala? Pokud rostlinu doma nemáte, ale přemýšlíte, že byste si ji pořídili, rozhodně neváhejte. Do každého interiéru, ať už moderního, minimalistické či rustikálního, vnese kus přírody a estetické hodnoty. 

Vzdušné kořeny monstery

Monstera nevytváří pouze obrovské listy, ale také vzdušné kořeny vyčuhující z květináče. Co ale s nimi, pokud se vám všude rozrůstají? Obecně lze říci, že mladé kořeny můžete ponechat tak, jak jsou. U starších a větších rostlin se staršími kořeny bude vhodné, abyste je navedli zpět do substrátu v květináči. Pokud tomu tak nebude, kořeny začnou strádat živiny a rostlině se nebude dařit.  

Monstera

Péče o monsteru v zimě

Jelikož monstera pochází z pralesů Jižní Ameriky, kde je zastíněná korunami stromů, vyhovuje ji polostín a vyšší vzdušná vlhkost. K údivu je minimálně náročná na zálivku, a to především v zimním období. Nyní jí tedy bude stačit, když rostlinu zalijete klidně jen jednou, maximálně dvakrát do měsíce, a to do podmisky. Častějším zaléváním byste jí mohli ublížit. Mnoho zálivky se projeví na zahnívání kořenů nebo na velmi častém ronění slz na špičkách jejích listů. Naopak pokud špičky listů schnou, dává vám najevo nedostatek zálivky a příliš suchý vzduch. 

Pokud monstera strádá typické díry v listech

Na větších listech jsou typické díry. Pokud tam však nejsou, monsteře se nedaří tak, jak by mělo. V takovém případě se jedná o nedostatek světla či mnoho zálivky. Všimnout si však také můžete vytáhlosti. Tím nám rostlina dává najevo, že potřebuje více rozptýleného světla. Ztráta vybarvení listů pak souvisí s přímým slunečním zářením. Zasychající listy zase s nedostatkem vzdušné vlhkosti nebo s nedostatečnou zálivkou. Žluté a gumové listy poukazují na přemokřený substrát. V takovém případě omezte zálivku úplně. A pokud se rostlině i nadále nebude dařit, přesaďte ji do nového substrátu.  

Mohlo by Vás zajímat

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

zavřít reklamu
×
Reklama