Půvabné květy zdobící tenký stonek rostliny potěší každého, kdo o orchidej pečuje. Jejich krása však něco stojí a musíme k nim přistupovat jiným způsobem. Pokud se rostlině nedaří, nenasadila květy, bude potřeba včas rozpoznat, co jí chybí. Někdy je problém banální a souvisí například se špatnou zálivkou, jindy je problém větší a je potřeba orchidej například omladit. Pokud víte, že rostlině poskytujete správnou péči, ale nechce nasadit půvabné a pestře zbarvené květy, vyzkoušejte níže uvedený krok, po kterém se budete těšit záplavou květů.
Pečujte o ni správně
Většina lidí chybuje především v umístění a zálivce. Co se týká stanoviště, rostliny preferují jižní, jihovýchodní nebo východní okenní parapety. Nesmí na ně svítit přímé slunce, ale také nesmí být ve stínu. Čas od času je vhodné listy rosit. Pozor si však dejte na druh orchideje, protože všechny rosení nesnesou. Nejčastěji však pěstujeme orchidej zvanou Phalaenopsis, těm však rosení můžeme dopřát.
A jak zjistit, že rostlina potřebuje zálivku? Především pak podle stavu kořenů. Pokud jsou krásně zelené, šťavnaté, mají vláhy dostatek. V momentě, kdy šednou, dopřejte jim zálivku. V případě, kdy kořeny hnědnou či žloutnou, rostlinu přeléváte. Myslete na to, že orchidej můžete zalévat jednou za deset dní, to jí bohatě stačí. Dále je také třeba myslet na to, že orchideje nezaléváme proudem, ale namáčíme je. Stačí, když je umístíte na dvacet minut do odstáté nebo dešťové vody, poté je necháte okapat a umístíte zpět na parapet.
Aby rostlina nasadila květy
Pokud vás orchidej netěší půvabným květenstvím, na vině může být nedostatek živin. Přece jen, každá rostlina čerpá více živin v období kvetení. Abyste ji živiny dodali, můžete zajít do zahradnictví a koupit speciální hnojiva na orchideje, ale také si ho můžete vyrobit. K tomuto kroku budete potřebovat česnek a vodu. Možná vám to zní zvláštně, ale česnek obsahuje značné množství prospěšných látek, díky kterým orchideji dopřejete živiny pro bujné kvetení.
Stačí, když sedm stroužků rozkrájíte, umístíte do odstáté vody nebo dešťové vody a necháte 24 hodin louhovat. Druhý den nalijte výluh do lavoru a namočte do něj na 15 minut orchideje. Opakovat můžete až do nasazení květů. Pozor si však dávejte, aby zálivka nebyla příliš častá a kořeny nezačaly zahnívat. Vyzkoušet můžete i zvětralé pivo, které preferují nejen orchideje, ale také zamiokulkas. Dále je účinné také drožďové hnojivo.