Nekvetoucí orchidej: Učiňte speciální krok, po kterém nasadí obrovské množství květů

6. 4. 2023 Nikola Klementová
orchidej

Exotické krásky jsou chloubou mnohých pěstitelů. Zdobí parapety nejedné domácnosti a každý se za nimi rád otočí. Jenže někdy se může stát, že nekvetou, i když se tolik snažíme. Jak je donutit opět kvést?

Půvabné květy zdobící tenký stonek rostliny potěší každého, kdo o orchidej pečuje. Jejich krása však něco stojí a musíme k nim přistupovat jiným způsobem. Pokud se rostlině nedaří, nenasadila květy, bude potřeba včas rozpoznat, co jí chybí. Někdy je problém banální a souvisí například se špatnou zálivkou, jindy je problém větší a je potřeba orchidej například omladit. Pokud víte, že rostlině poskytujete správnou péči, ale nechce nasadit půvabné a pestře zbarvené květy, vyzkoušejte níže uvedený krok, po kterém se budete těšit záplavou květů. 

Pečujte o ni správně

Většina lidí chybuje především v umístění a zálivce.  Co se týká stanoviště, rostliny preferují jižní, jihovýchodní nebo východní okenní parapety. Nesmí na ně svítit přímé slunce, ale také nesmí být ve stínu. Čas od času je vhodné listy rosit. Pozor si však dejte na druh orchideje, protože všechny rosení nesnesou. Nejčastěji však pěstujeme orchidej zvanou Phalaenopsis, těm však rosení můžeme dopřát.

orchidej

A jak zjistit, že rostlina potřebuje zálivku? Především pak podle stavu kořenů. Pokud jsou krásně zelené, šťavnaté, mají vláhy dostatek. V momentě, kdy šednou, dopřejte jim zálivku. V případě, kdy kořeny hnědnou či žloutnou, rostlinu přeléváte. Myslete na to, že orchidej můžete zalévat jednou za deset dní, to jí bohatě stačí. Dále je také třeba myslet na to, že orchideje nezaléváme proudem, ale namáčíme je. Stačí, když je umístíte na dvacet minut do odstáté nebo dešťové vody, poté je necháte okapat a umístíte zpět na parapet. 

Aby rostlina nasadila květy

Pokud vás orchidej netěší půvabným květenstvím, na vině může být nedostatek živin. Přece jen, každá rostlina čerpá více živin v období kvetení. Abyste ji živiny dodali, můžete zajít do zahradnictví a koupit speciální hnojiva na orchideje, ale také si ho můžete vyrobit. K tomuto kroku budete potřebovat česnek a vodu. Možná vám to zní zvláštně, ale česnek obsahuje značné množství prospěšných látek, díky kterým orchideji dopřejete živiny pro bujné kvetení. 

česnek

Stačí, když sedm stroužků rozkrájíte, umístíte do odstáté vody nebo dešťové vody a necháte 24 hodin louhovat. Druhý den nalijte výluh do lavoru a namočte do něj na 15 minut orchideje. Opakovat můžete až do nasazení květů. Pozor si však dávejte, aby zálivka nebyla příliš častá a kořeny nezačaly zahnívat. Vyzkoušet můžete i zvětralé pivo, které preferují nejen orchideje, ale také zamiokulkas. Dále je účinné také drožďové hnojivo.  

Mohlo by Vás zajímat

Pomerančový krém
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Svěží krém do cukroví, ale i na dortíky, který není hutný, vydrží a chutná skvěle

Vánoční trhy
7. 12. 2023 Petr Dostál

Jaká místa navštívit v zimním období? Nechte se inspirovat

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Interiér

Orchidej
6. 12. 2023 Nikola Klementová

Prosincové hnojení orchideje, které zajistí bujné květenství i v zimě

orchidej
23. 10. 2023 Nikola Klementová

Říjnové hnojení orchideje: Domácí prostředky zajistí bohaté kvetení na dlouhou dobu

Kalatea
22. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat kalateu, aby vykvetla a zdobila domov nejen listy, ale i půvabnými květy

Nejen vánoční kaktus, ale také vánoční hvězda patří mezi…
15. 8. 2023 Nikola Klementová

Nyní dopřejte vánoční hvězdě správnou péči, aby vás na Vánoce odměnila krásnými květy

Ficus benjamina
15. 11. 2023 Nikola Klementová

Pokud fíkus opadává, zasáhněte téměř okamžitě: Jakou pomoc mu poskytnout

Chcete mít ručníky měkké jako obláček? Žádný problém! Existují…
14. 4. 2023 Nikola Klementová

Ručníky měkké jako obláček? Hlavní roli hraje správná teplota i prací prostředek

zavřít reklamu
×
Reklama