Jak rychle a téměř bez námahy vyčistit celou troubu, aby opět zářila čistotou

16. 11. 2023 Nikola Klementová
Kuchyň

Věřte, že i tu silně znečištěnou troubu můžete velmi jednoduše vyčistit. Rádi vám prozradíme, jak postupovat, aby byl výsledek efektivní.

Připálené zbytky jídel, ale také mastnota a ostatní nečistoty jsou v troubě i na ní nevzhledné. Pokud nechcete kupovat drahé čističe nebo odmašťovače, máme pro vás jedno levné a ekologické řešení, díky kterému odstraníte i tu nejodolnější špínu z celé trouby. Ať už ze sporáku, mřížky, z dvířek či ze stěn trouby. Navíc jednoduše a bez agresivní chemie, která při pravidelném používání působí negativně na zdraví, ale také ničí vnitřní prostor trouby.

Pravidelné čištění je základ

Abyste si nepřidělávali práci se zdlouhavým čištěním, bude vhodné troubu čistit pravidelně. A to nejlépe po každém pečení. Pokud tento krok neučiníte, mastnota z pokrmů se připeče a následné čištění je o dost složitější. Jakmile dopečete a trouba mírně vychladne, bohatě si vystačíte s teplou vodou, octem a mycím prostředkem na nádobí. Pokud je však silně znečištěná, tyto prostředky již nebudou tolik účinné. A už vůbec ne na znečištěnou mřížku či sklo. Ačkoli si možná zoufáte, věřte, že to nebude tak hrozné, jak se může zdát. 

Jak vyčistit znečištěnou troubu

Čištění trouby budeme provádět pomocí tablety do myčky. Rádi ji doporučujeme, neboť ji sami používáme. Má mnohonásobně lepší odmašťující a čistící účinky než jedlá soda a ocet. Samozřejmě na mírné nečistoty nebo na vodní kámen či plíseň jsou ideální, ale pro silně znečištěnou troubu od mastnoty bude tableta ideální. 

Tablety do myčky

Nejdříve si tedy mírně rozehřejte troubu, ale pouze tak, abyste se nespálili. Poté odstraňte obal z tablety a na pár vteřin ji namočte do vody. Vnitřek trouby mírně navlhčete houbičkou a pomocí tablety ji vydrhněte. Po vydrhnutí nechte působit. Jakmile tableta zaschne, pošplíchejte troubu trochou vody a pomocí houbičky dočistěte. 

Jak vyčistit rošt z trouby

Rošt vyčistíte tak, že napustíte větší lavor či vanu teplou vodou, rozpustíte v ní tabletu do myčky a na dvě hodiny, nejlépe však na celou noc, ho do tekutiny namočíte. Pak už bude stačit, když rošt pomocí houbičky nebo starého zubního kartáčku dočistíte. Nezapomínejte oddělat i boční mřížky, na kterých drží zmíněný rošt. Ty také umístěte do vody s tabletou. 

Mytí trouby

Čištění skla dvířek

Nečistoty se nachází i na dvířkách. S mírným znečištěním vám pomůže jedlá soda, voda a pár kapek mycího prostředku. Sodu s vodou a jarem smíchejte tak, aby vznikla pasta, kterou nanesete na sklo a necháte ji hodinu působit. Po půl hodině sklo pomocí lahve s rozprašovačem a vody navlhčete. Poté již stačí dočistit houbičkou a vodou. V případě silného znečištění rozpusťte tabletu v jednom litru teplé vody a našplíchejte na sklo. Nechte 15 minut působit a setřete. A jak vyčistíte sklokeramickou nebo indukční desku? Informace najdete v minulém článku.  

Mohlo by Vás zajímat

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Linecké cukroví
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Babiččino staročeské linecké, které by na Štědrý den chybět nemělo

Domácí Baileys
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Baileys, se kterým o Vánocích zazáříte: Je jednoduché a jeho chuť je božská

Další příspěvky z kategorie Interiér

Voskovky patřily mezi oblíbené rostliny našich babiček. Avšak…
25. 9. 2023 Nikola Klementová

Správné pěstování voskovky je zásadní pro krásné květy. Ne všichni ji ale můžeme mít doma

Ficus benjamina
15. 11. 2023 Nikola Klementová

Pokud fíkus opadává, zasáhněte téměř okamžitě: Jakou pomoc mu poskytnout

Monstera
15. 11. 2023 Nikola Klementová

Monstera v zimě vyžaduje jinou péči: Jakou přesně, aby nestrádala a nežloutly jí listy

lopatkovec
28. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak pečovat o toulcovku: V zimě jí dopřejte jinou péči a opět bohatě pokvete

Bojujete s plísní v koupelně, ale nevíte, jak se jí efektivně…
19. 4. 2023 Nikola Klementová

Jak odstranit černou plíseň v koupelně, aby se již neobjevila?

Rez je nejen nevzhledná, ale také umí zničit mnoho předmětů.…
5. 10. 2023 Nikola Klementová

Účinný domácí odrezovač, který odstraní rez téměř z čehokoli

zavřít reklamu
×
Reklama