Lepkavá tekutina pokrývající listy pokojovek se může rozšířit natolik, že začne kapat z listů a objeví se tedy i kolem květináče. Pokud se této hmoty nedokážete zbavit a už jste si říkali, že rostlinu vyhodíte, nedělejte to! Společně najdeme řešení. Pokojové rostliny by v žádné domácnosti chybět neměly. Čím více jich doma máte, tím lépe. Některé z nich dokonce čistí ovzduší od nebezpečných toxinů, některé zase těší naše oči. Proto je vhodné vzniklé potíže řešit jinak, než vynesením rostliny do popelnice.
Proč fíkusům a jiným rostlinám lepí listy
Zřejmě pro vás máme špatnou zprávu, ale za lepkavými listy většinou stojí škůdci. I když sezona mšic a jiných záškodníku na zahradách skončila, doma nyní mají někteří z nich ty nejlepší podmínky k přežití. Bohužel velice často se stává, a to především u rostlin, které letníme, že se na ně usídlí škůdci. My poté rostliny přeneseme domů, ale mšic a dalších si nemusíme všimnout. Ti se pak zvesela množí a dělají na rostlinách neplechu. Jací škůdci způsobují lepkavé listy? A jak s nimi zatočit?
Mšice způsobují lepkavé listy
Tyto malé mušky jsou postrachem všech pěstitelů a zahrádkářů. Rády sají mízu z rostlin, kterou, pokud ji necháme bez povšimnutí, zcela zničí. Navíc také nepřímo škodí svou medovicí, kterou vylučují. Ta se pak projevuje jako lepkavé plochy. Na zahradě na tuto tekutinu láká mravence. A jak se mšic zbavit? Existuje mnoho insekticidních postřiků, které mšice zahubí. Pokud dáváte přednost alternativním metodám, využijte sílu česneku. Nadrťte 20 gramů česneku a zalijte ho litrem vody. Nechte do druhého dne louhovat a poté přidejte lžičku mycího prostředku na nádobí a aplikujte na listy z každé strany.
I molice produkují medovici
I molice patří mezi savý hmyz, který rostliny ničí a vypouští lepkavou medovici. Tyto malé mušky jen tak nepřehlédneme. Jakmile se přiblížíme k rostlině, vylétne z ní několik bílých mušek. Bohužel o molicích je známo, že jsou přenašeči desítky různých chorob, které na rostliny mohou přenášet a nenávratně ji zničit. Na molice lze využít sílu česneku, ale také tabákový postřik.
Puklice jsou postrachem
I puklice patří mezi savý hmyz, který ničí rostliny. A nejen to. Mohou škodit také přenosem různých chorob, ale i medovicí, kterou vylučují na list či dokonce na okolí květináče. Pokud máte rostlinu zasaženou puklicemi a je umístěna ve vlhčím prostředí, brzy se na lepkavých skvrnách začne objevovat čerň. Veškerou nedobrotu provádí samice, které jsou bezkřídlé. Ty jsou hnědé a měří přibližně 6 mm. Mají hnědý krunýř, který je na rostlině tak přilepený, že máte potíže je i nehtem oddělat. Kvůli této odolnosti je také problém s jejich odstraněním. Doporučujeme kombinovat insekticidy, ale zároveň i mechanické odstranění. Až je budete odstraňovat prsty, přikryjte substrát látkou, aby vám tam nenapadaly.
Závěrem
Někteří pěstitelé se rostlin raději okamžitě zbavují, aby nebyly napadeny i další pokojové květiny. Tento způsob je však možný, ale zbytečný. Ze všeho nejdříve rostliny izolujte od ostatních. Například do místnosti, kde nemáte jiné pokojovky a pak začněte s jejich hubením. Vhodné je také listy otírat lihem a poté aplikovat postřik. Mnoho rostlin lze také osprchovat. A ještě jedna rada – pokud budete aplikovat chemický insekticid, nezapomínejte otevřít okna či jej aplikovat venku, neboť škodí i lidskému zdraví.