Co znamenají lepkavé listy u fíkusu a jiných rostlin: Problém, který je nutné co nejdříve řešit

17. 11. 2023 Nikola Klementová
Fíkus

Co znamená lepkavá vrstva na listech fíkusu či jiných rostlin? Obecně lze říci, že značí problém, který byste měli co nejrychleji vyřešit. Jak přesně?

Lepkavá tekutina pokrývající listy pokojovek se může rozšířit natolik, že začne kapat z listů a objeví se tedy i kolem květináče. Pokud se této hmoty nedokážete zbavit a už jste si říkali, že rostlinu vyhodíte, nedělejte to! Společně najdeme řešení. Pokojové rostliny by v žádné domácnosti chybět neměly. Čím více jich doma máte, tím lépe. Některé z nich dokonce čistí ovzduší od nebezpečných toxinů, některé zase těší naše oči. Proto je vhodné vzniklé potíže řešit jinak, než vynesením rostliny do popelnice. 

Proč fíkusům a jiným rostlinám lepí listy

Zřejmě pro vás máme špatnou zprávu, ale za lepkavými listy většinou stojí škůdci. I když sezona mšic a jiných záškodníku na zahradách skončila, doma nyní mají někteří z nich ty nejlepší podmínky k přežití. Bohužel velice často se stává, a to především u rostlin, které letníme, že se na ně usídlí škůdci. My poté rostliny přeneseme domů, ale mšic a dalších si nemusíme všimnout. Ti se pak zvesela množí a dělají na rostlinách neplechu. Jací škůdci způsobují lepkavé listy? A jak s nimi zatočit?

Mšice

Mšice způsobují lepkavé listy

Tyto malé mušky jsou postrachem všech pěstitelů a zahrádkářů. Rády sají mízu z rostlin, kterou, pokud ji necháme bez povšimnutí, zcela zničí. Navíc také nepřímo škodí svou medovicí, kterou vylučují. Ta se pak projevuje jako lepkavé plochy. Na zahradě na tuto tekutinu láká mravence. A jak se mšic zbavit? Existuje mnoho insekticidních postřiků, které mšice zahubí. Pokud dáváte přednost alternativním metodám, využijte sílu česneku. Nadrťte 20 gramů česneku a zalijte ho litrem vody. Nechte do druhého dne louhovat a poté přidejte lžičku mycího prostředku na nádobí a aplikujte na listy z každé strany. 

I molice produkují medovici

I molice patří mezi savý hmyz, který rostliny ničí a vypouští lepkavou medovici. Tyto malé mušky jen tak nepřehlédneme. Jakmile se přiblížíme k rostlině, vylétne z ní několik bílých mušek. Bohužel o molicích je známo, že jsou přenašeči desítky různých chorob, které na rostliny mohou přenášet a nenávratně ji zničit. Na molice lze využít sílu česneku, ale také tabákový postřik

Molice

Puklice jsou postrachem

I puklice patří mezi savý hmyz, který ničí rostliny. A nejen to. Mohou škodit také přenosem různých chorob, ale i medovicí, kterou vylučují na list či dokonce na okolí květináče. Pokud máte rostlinu zasaženou puklicemi a je umístěna ve vlhčím prostředí, brzy se na lepkavých skvrnách začne objevovat čerň. Veškerou nedobrotu provádí samice, které jsou bezkřídlé. Ty jsou hnědé a měří přibližně 6 mm. Mají hnědý krunýř, který je na rostlině tak přilepený, že máte potíže je i nehtem oddělat. Kvůli této odolnosti je také problém s jejich odstraněním. Doporučujeme kombinovat insekticidy, ale zároveň i mechanické odstranění. Až je budete odstraňovat prsty, přikryjte substrát látkou, aby vám tam nenapadaly. 

Závěrem

Někteří pěstitelé se rostlin raději okamžitě zbavují, aby nebyly napadeny i další pokojové květiny. Tento způsob je však možný, ale zbytečný. Ze všeho nejdříve rostliny izolujte od ostatních. Například do místnosti, kde nemáte jiné pokojovky a pak začněte s jejich hubením. Vhodné je také listy otírat lihem a poté aplikovat postřik. Mnoho rostlin lze také osprchovat. A ještě jedna rada – pokud budete aplikovat chemický insekticid, nezapomínejte otevřít okna či jej aplikovat venku, neboť škodí i lidskému zdraví.

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
6. 12. 2023 Nikola Klementová

Prosincové hnojení orchideje, které zajistí bujné květenství i v zimě

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Další příspěvky z kategorie Interiér

A zase ti moli. Škůdci, kteří umí znehodnotit sypké potraviny.…
26. 9. 2023 Nikola Klementová

Jak chránit sušené houby před moly: Díky správné taktice se k potravinám nepřiblíží

Orchideje jsou půvabné rostliny s nádechem exotiky, které zdobí…
17. 8. 2023 Nikola Klementová

Proč orchideji zasychají a opadávají květy: Pomůže správné umístění, zálivka a péče

Elegantní šarm rostliny zvané dračinec pruhovaný nadchne snad…
11. 10. 2023 Nikola Klementová

Dračinec pruhovaný: Jak ho pěstovat a tvarovat, aby do domácnosti přitáhl co nejvíce štěstí?

7. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak dokonale vyčistit žaluzie: Dva způsoby, při kterých se nenadřete a jsou efektivní

Úklid
31. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit plísně v domácnosti? Využijte ověřené způsoby, které ochrání vaše zdraví

Zamiokulkas
25. 11. 2023 Nikola Klementová

Proč se zamiokulkas nerozrůstá a nevytváří výhony? Jednoduché řešení ho podpoří v růstu

zavřít reklamu
×
Reklama