Bramboříky lze aktuálně koupit snad v každém květinářství či zahradnictví. Neboť patří mezi velice oblíbené květiny. A my se nedivíme. Mají překrásné květy, ale také esteticky výrazné listy, které potěší oko nejednoho pěstitele. Aby bylo jeho pěstování zdařilé a kvetl celý podzim, ale i zimu, bude důležité vědět, jakou péči mu dopřát.
Rostlinu nejdříve aklimatizujte
Pokud plánujete nákup bramboříku, zavítejte raději do květinářství či zahradnictví, kde vám rostlinu zabalí. Nekupujte ji tedy raději v supermarketu. Po přinesení domů ji nechte aklimatizovat v prostoru, kde je kolem deseti stupňů a dostatečné světlo. Poté ho přeneste na místo, kde se mu bude dařit a dále pokvete.
Podmínky pro správný růst bramboříku
Pro dlouhodobé pěstování bramboříku bude nutné, abyste mu zajistili správné podmínky. Bohužel pokojová teplota je pro něj nepřijatelná. V takovém prostředí sice chvíli krásně poroste, ale brzy odkvete a nových květů se již nedočkáte. Pokud jej umístíte na chodbu, kde bude mít maximálně 16 °C, uděláte vůbec nejlépe. Máte-li zimní zahrádku, perfektní, zde se mu bude dařit. Okna na verandě či prosklený balkon, který je orientovaný na sever nebo východ, taktéž bude vhodný. Pokud jej máte venku v truhlíku na parapetu, před mrazy byste ho měli schovat.
Správná péče o brambořík
Zapomínat bychom také neměli na to, že brambořík vyžaduje pravidelnou zálivku. Co ovšem nesnese, tak je přemokření, které bývá nejčastějším důvodem uhynutí rostliny. Voda by vždy měla být alespoň jeden den odstátá a pokojové teploty. Zálivku aplikujeme do podmisky, nikdy ne ke stonkům. Vhodné také bude hnojení, neboť k tomu, aby brambořík kvetl, potřebuje dostatek živin. Hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny bude dostačující.
Jak pečovat o brambořík po odkvětu
Jakmile květy odkvetou, odstraňte je, a to i s odumřelými listy. Jakmile začnou žloutnout všechny listy, odstraníme je, snížíme zálivku a rostlinu necháme takzvaně zatáhnout. Hlízky necháme odpočívat a začátkem léta je přesadíme do nového substrátu. Než se rostlina probudí k životu, zalévejte ji velmi mírně. Jakmile se objeví více listů, na zálivce přidejte. Vždy ale hlídejte, abyste substrát nepřelévali, protože by hlízy shnily.