Jak vyčistit krbové sklo: Při mytí se vyhněte chybám, ať ho nezničíte

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 21.11.2023 07:15
Krb

Zimní období je nejen studené, ale také pochmurné. Co nám dokáže zpříjemnit den a zahřát nejen u srdce, ale také na těle, je krb či krbová kamna. Jak ale vyčistit jejich znečištěné sklo bez poškození?

Abychom si plápolající oheň a teplo z něj užili plnými doušky, bude důležité krbové sklo vyčistit. Zde však nemusíme hledat žádné složitosti. Nicméně bude důležité, abychom dbali na použití správných prostředků, které sklo nezničí. Jak tedy odstranit nevzhledné černé šmouhy, které nevypadají esteticky krásně? Jednoduše, následujte několik kroků.

Proč je důležité čistit krbové sklo

Samozřejmě mezi hlavní důvod patří estetika. Pokud přes sklo nevidíme na plápolající plamínky, jistě nám takovou radost neudělá. V druhém případě jde také o výhřevnost. Silně znečištěné sklo tak dobře nepropouští teplo, proto by mělo být vždy čisté. Samozřejmě péči byste neměli věnovat pouze sklu, ale také komínu, popřípadě celému krbu či krbovým kamnům. Co se týká čištění skla, zvolit můžete komerční prostředky, ale také ty domácí. Bude však potřeba brát zřetel na to, abyste jej nepoškrábali nebo nezmatnili. Nepoužívejte drátěnky ani kartáče.  

Proč je sklo tolik znečištěné

Mezi hlavní příčiny, které souvisí s nadměrným znečištěním skla, úzce souvisí vlhké dřevo. Je tedy důležité, aby bylo řádně vysušené. Mimo jiné je také důležité, aby nebylo namořeno či natřeno laky a jinými chemickými látkami. Další příčinou může být špatný přísun vzduchu. A právě při jeho nedostatečnosti špatně funguje automatický systém oplachu skla. Také špatný tah komína i styl topení, kdy nakládáte zbytečně příliš dřeva do krbu či kamen.  

Krb

Jak vyčistit krbové sklo

Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. A tím je samotné čištění. Vyhýbejte se abrazivním prostředkům, jako je tekutý písek, ale dokonce i jedlá soda na hrubé straně houbičky. Před čištěním nechte sklo pořádně vychladnout. Ideální tedy bude, když si pořídíte lahev s rozprašovačem a nalijete do ní vodu, tři lžíce bílého octa a dvě lžíce mycího prostředku na nádobí. Pod sklo položte noviny či igelit a nastříkejte na něj připravenou směs. Nechte ztéct a jemným hadříkem očistěte. Poté ještě jednou aplikujte tekutinu, setřete přepraným hadříkem a vyleštěte. 

Čištění silně znečištěného skla

Pokud je sklo silně znečištěné, použijte obyčejnou tabletu do myčky. Postupujte podobně, jako u výše zmíněného postupu. Tabletu rozpusťte v 500 ml vody a poté ji přelijte do lahve s rozprašovačem. Aplikujte na sklo, nechte malou chvíli působit a poté utřete hadříkem. Postup zopakujte dle potřeby alespoň třikrát, poté už pouze vyleštěte a máte hotovo.

Mohlo by Vás zajímat

Xiaomi SU7
publikováno 1. 3. 2024 autor David Vanda

Nový elektromobil od Xiaomi je za dveřmi. Co zatím víme o modelu Xiaomi SU7?

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

zavřít reklamu
×
Reklama