Jak pěstovat kalateu, aby vykvetla a zdobila domov nejen listy, ale i půvabnými květy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.11.2023 07:15
Kalatea

Máte doma kalateu a nedaří se jí? Nebo byste si ji chtěli pořídit a zjišťujete, jaké podmínky rostlině dopřát, aby správně rostla a klidně vás potěšila i překrásnými květy?

Kalatea je překrásná rostlina, která se řadí k těm kvetoucím! Existuje však velké množství druhů, ale druh, u kterého jsou květy nejpravděpodobnější, se nazývá kalatea crocata. Kvete překrásnými oranžovými květy, které se tyčí nad listy. Pokud by se vám však nepodařilo rostlinu donutit ke kvetení, neteskněte. Její listy mají tak vysokou estetickou hodnotu, že vyzdobí jakýkoli interiér. A je jedno, zda tradiční či moderní. Jak tedy kalateu správně pěstovat, aby kvetla a měla zdravé listy?

Rostlina, která s vámi půjde spát

Kalatey se také často přezdívá modlitební nebo usínací rostlina. Tento název je dán tím, že její květy se svíjí či točí dle světla, ale také zda je noc či den. Jejich péče však není příliš jednoduchá a je potřeba dbát na to, aby na ni neproudil studený vzduch. Ale také na to, aby nebyla umístěna u topení kvůli suchému vzduchu. Dbát musíte na přiměřenou zálivku a vzdušnou vlhkost. Ovšem není se čeho bát. Pokud jí zajistíte správné podmínky, pěstování zvládnete s přehledem. 

Zálivka, světlo a teplo

Co se týká zálivky, bude potřeba, abyste rostlinu zalévali pravidelně. Její substrát nesmí zcela proschnout a zároveň musí být stále mírně vlhký. Na světelné podmínky není náročná. Ve své domovině roste po korunami stromů, tudíž se uspokojí s polostínem nebo stínem. Místo, kam dosahují sluneční paprsky, je pro ni nebezpečné, neboť by ji mohly spálit a listy by začaly blednout. 

Calathea crocata

Kalateu dejte klidně do koupelny, ale také na parapet orientovaný na východ nebo západ, ale pozor na topení. Teplota prostoru by měla být od 21 do 30 °C a vlhkost od 50 % a nejlépe více. Listy je vhodné pravidelně rosit či ke květináči umístit misku s vodou nebo zvlhčovač. 

Hnojení a nároky na substrát

Kalatea preferuje hlinitý substrát s mírně kyselým pH a bohatým na organickou hmotu. Pokud budete rostlinu přesazovat, tedy jednou za dva až tři roky, přesaďte ji do rašelinového substrátu, který jí bude vyhovovat. Pro krásné květy a ještě hezčí listy bude potřeba, abyste kalateu jednou za měsíc hnojili tekutým hnojivem. Přesné dávkování je určeno na obale výrobku. Je také běžné, že občas nějaký list zhnědne a odumře, proto jej odstraňte, aby neohrožoval rostlinu plísní.  

Mohlo by Vás zajímat

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

Perovskie
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Suchomilná trvalka podobná levanduli. Svým vzrůstem a nenáročností překvapí – jak o ni pečovat?

zavřít reklamu
×
Reklama