Jak pěstovat Cymbidium neboli člunatce, aby kvetl celou zimu. Stačí mu zajistit správné podmínky

autor Nikola Klementová publikováno 23.11.2023 06:45
Člunatec

Rádi byste si pořídili rostliny, které kvetou i v zimním období? Vyzkoušejte člunatce, kvete půvabnými květy. Je třeba mu dopřát správnou péči, která ale není nikterak náročná.

Cymbidium, člunatec, ale také oblíbená orchidej. Tak říkáme této krásné rostlině, která kvete žlutými, červenými, bílými, růžovými a dalšími květy. Je opravdu nádherná. A ve skutečnosti se jí daří nejlépe v zimním období. Věřili byste, že péče o ni není nikterak složitá? Spíš naopak? Tuto orchidej zvládne pěstovat i méně zdatný pěstitel. Rádi vám prozradíme, jak na to, aby kvetla celou zimu. 

Cymbidium si získává obdiv

Stejně jako Phalaenopsis, si získává svůj obdiv také cymbidium. Obě rostliny se řadí k orchidejím a obě nejsou náročné na péči. Člunatec může ve volné přírodě, v jihovýchodní Asii, dorůstat až do výšky jednoho metru. Roste především na stromech, ale je možné ho zahlédnout i na zemi. Druhy, které pěstujeme doma, nebudou tak vysoké, ale jejich květy velkolepě rozzáří jakýkoli interiér. 

Cymbidium

Kam cymbidium umístit

Cymbidium, stejně jako výše zmíněnou orchidej, musíme chránit před sluníčkem. Jeho silné paprsky by mohly rostlinu spálit. To ovšem neznamená, že se jedná o květinu, která preferuje stín či polostín. Naopak. Rozptýlené světlo, ale i ranní sluníčko jí prospěje. Ideální bude, když květináč postavíte na západní nebo severní parapet. Pozor si dávejte na sucho od topení. Pokud se topení nevyhnete, bude nutné k orchideji umístit misku s vodou či dát na topení zvlhčovač.  

Aby orchidej kvetla v zimě

Aby člunatec kvetl, neměli bychom ho umísťovat do přetopené místnosti. Možná se na rostlině vytvoří květy, ale ty bohužel brzy opadají. Bohatého květenství docílíte tak, že ho přes zimu umístíte do místnosti, kde je maximálně 20 °C. Od podzimu je také vhodné, když cymbidium umístíte na noc do místnosti, kde máte nanejvýš 12 °C. Jakmile se objeví poupata, nechce ho na parapetu, kde bude mít  stabilní teplotu kolem 20 °C.

Člunatec

Jak cymbidium zalévat

V letním období je vhodné tuto orchidej letnit. V horkých dnech ji proto zalévejte klidně každý den, a to nejlépe dešťovou vodou. Jakmile bude přenesena zpět do domu, zalévejte ji přibližně jednou týdně. Řiďte se tím, aby substrát nikdy nevyschnul, ale zároveň, aby nebyl přemokřený – to nesnese žádná orchidej. Přes zimu zálivku o něco omezte, ale stále hlídejte substrát. Od jara do podzimu rostlinu také hnojte hnojivem pro orchideje nebo vícesložkovým hnojivem. Od zimy hnojte jednou za měsíc. 

Mohlo by Vás zajímat

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Tesla Cybertruck
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Tesla Cybertruck rezne před očima: Dle slov majitelů začínají Tesly po dešti rezivět

Ford
publikováno 16. 2. 2024 autor Petr Dostál

Generální ředitel Fordu je otevřený spolupráci s konkurenty, aby mohl konkurovat Číně

zavřít reklamu
×
Reklama