Vánoční úklid se blíží. Aby byl důkladný, nevynechejte tato místa, hemží se bakteriemi

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.11.2023 07:00
Domácnost

Chystáte se na vánoční úklid? Nebo už je za vámi? Ať je to jakkoli, jste si jisti, že jste nevynechali tato místa, která se hemží bakteriemi a nečistotami?

Uklizený domov by měl mít každý, a to nejen šikovná hospodyňka, jak se vždy v každém článku uvádí. Rozhodně i muži chtějí mít uklizeno. A i oni mohou při úklidu či při udržování pořádku pomoci. Pokud se chystáte na vánoční úklid a chcete ho mít provedený opravdu důkladně, na tato místa nezapomínejte. Která z nich to jsou? 

Horní část skříní v kuchyni

Jak často uklízíte prach na horních skříňkách v kuchyni? Nebo horní část lednice? Jedná se o místa, na která sedá nejen prach, ale také mastnota. Po nějaké době se z těchto nečistot stane odolná a nevzhledná vrstva, která teplou vodou a mycím prostředkem na nádobí nepůjde vyčistit. V takovém případě vám dokonale poslouží tablety do myčky. Stačí rozpustit 1 tabletu v litru vody a pomocí houbičky povrchy umýt. Nezapomeňte ani na madla lednice. A když lednici odsunete, vykoukne na vás vrstva prachu, ale klidně i zbytky jídla. 

Malé, nenápadné, ale špinavé

Například kliky, telefony, ovladače od TV či x-boxu, klávesnice, ale i vypínače, jsou často semeništěm bakterií. Proto není vůbec špatné, když je čas od času vyčistíte. Neříkáme, abyste tak činili každý den či každý týden, protože kontakt s bakteriemi náš organismus potřebuje, ale občas se na tato místa zaměřte. Nejlepší bude, když hadřík namočíte do jarové vody a otřete zmíněné věci. Klávesnice, ale i ovladače a telefony můžete očistit lihem. A to tak, že na ubrousek nastříkáte líh a vše utřete. 

Klika na dveřích

Prach se nachází i na kytičkách

Prach a roztoči jdou dohromady. Navíc se nenachází jen na policích, ale také na listech rostlin. Pokud můžete, rostliny osprchujte. U těch, u kterých to nejde, vezměte jemný hadřík a namočte ho do dešťové vody a listy zbavte vrstvy prachu. Nejenže rostliny budou lépe dýchat a prosperovat, ale i vám se bude lépe dýchat. Nehledě na to, pokud doma máte astmatika nebo alergika. 

Garnýže, odpadkový koš a lustr

I garnýže zadržují prach, mnohdy i trus od hmyzu. Nehledě na to, pokud máte garnýž také v kuchyni. I tam se může dostat zmíněný mastný prach. Dále odpadkový koš. I když do něj dáváte pytel, od bakterií ho neochrání. Věděli jste, že koš, který vynášíme jednou za týden, obsahuje až čtyři miliony bakterií? Vezměte ho do vany, nastříkejte dezinfekcí, nechte chvíli působit a opláchněte. Nezapomínejte ani lustr, který drží nánosy prachu. Například i kuchyňská prkénka jsou plná bakterií. 

Mohlo by Vás zajímat

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

zavřít reklamu
×
Reklama