Jak docílit měkkých a voňavých ručníků i týdny po vyprání? Staré a ověřené kroky pomohou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.11.2023 07:15
Ručníky

Máte rádi ručníky, které jsou měkké a nádherně voní i týdny po vyprání? Vyzkoušejte naše tipy, které vám s tímto krokem pomohou.

Bohužel velice často se stává, že ručníky po vyprání nepříjemně zatuchle zapáchají. Nebo naopak nemají žádnou vůni a po usušení jsou tvrdé. Věděli jste, že ty nejměkčí ručníky mají vyšší gramáž a měly by být vyrobeny z bavlny? Ano, takové ručníky voní a jsou hebké jako vata. Abyste je měli takové i vy, následujte ověřené způsoby.

Výběr ručníku je zásadní

Froté ručníky a ručníky ze 100 % bavlny s gramáží alespoň 450 g/m2, budou nejlepší. Mají vysokou savost a jsou velice příjemné na dotek. Samozřejmě, že čím vyšší gramáž mají, tím déle budou po utření prosychat. Z toho důvodu doporučujeme, abyste je nenechávali na vaně, ale pověsili je na sušák. V posledních letech se také objevují ručníky sportovní, tedy z mikrovlákna, které jsou lehké a rychle schnou, ale jejich savost není tak vysoká. 

Ručníky

Jak prát ručníky

Co se týká toho, jak často prát ručníky, doporučujeme jednou za týden. A kór ty, které mají vyšší gramáž. Malé ručníky na obličej měňte jednou za tři dny. Obecně se také doporučuje ručníky prát na 40 až 60 °C. Na 90 °C je perte v případě, že máte chřipku či jiné virové onemocnění. Prací prostředek volte raději gelový, neboť se lépe rozpouští. Aviváž nedoporučujeme používat. Ačkoli vás její použití může lákat, aby ručníky získaly příjemnou vůni a hebkost, ve skutečnosti je tomu naopak. Vlákna se slepí a jejich savost se sníží. 

Jak ručníky sušit

K měkkosti ručníků vás dovede také správné sušení. Dáváte ručníky uschnout na topení? Nebo jen tak na sušák? Bohužel, tak ručníky nadýchané nebudou. Ideální bude, když je vysušíte v sušičce. Ta ručníky příjemně načechrá a po usušení budou měkké jako obláček. Dnešní sušičky jsou již ke tkaninám milosrdnější, ale i tak snižte teplotu či zvolte program sušení ložního prádla. Ten vyhovuje nám. Ručníky jsou po dosušení mírně vlhké, ale umístíme je chvíli ven na sušák a jsou úžasně měkké. 

Ručníky

Moc dobře si uvědomujeme, že ne každý má doma sušičku. Proto doporučujeme zvolit sušení ručníků venku, kde na ně nebude svítit slunce, ale zároveň na ně bude působit větřík. Moje babička dávala ručníky na šňůru do průjezdu, kde byl průvan. Po usušení nádherně voněly čerstvým vzduchem a byly příjemně měkké. 

Jak na to, aby ručníky voněly

Jak docílit příjemné a nevtíravé vůně, a to i bez použití aviváže? Jde to! A to pomocí octa. Na várku ručníků bude stačit, když přidáte 1 deci octa, prací gel a spustíte program. Tak budou ručníky měkké, čisté, ale i pračka bude čistá. Ještě jedna rada – pokud osušky stále zapáchají, věnujte se stavu pračky. I ta může za nevábný zápach oděvů a ručníků po vyprání, proto bude potřeba, abyste ji vyčistili. K velice důležitému kroku také patří včasné vytažení ručníků z pračky. A před sušením je protřepejte, popřípadě umístěte do sušičky příjemnou vůni. 

Mohlo by Vás zajímat

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

zavřít reklamu
×
Reklama