Čím hnojit vánoční kaktus, aby na svátky bohatě kvetl

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.11.2023 07:00
vánoční kaktus

Vánoční kaktusy, ale také vánoční hvězdy aktuálně zaplavují květinářství. Jsou to nejen překrásné rostliny, ale také patří k symbolům Vánoc.

Pokud i vy máte doma vánoční kaktus, jistě se o něj správně staráte a snažíte se, aby vám na Vánoce vykvetl. Ke správné péči a k bohatému květenství se také doporučuje zařadit výživné hnojivo, které povzbudí rostlinu ke kvetení. Kdy přesně kaktus hnojit? A jaké hnojivo použít? Na výběr máte dvě možnosti. 

Péče o vánoční kaktus

Obecně lze říci, že od září do listopadu bychom kaktusu měli dopřát klidový režim. To znamená, že ho umístíme do místnosti, která je chladnější. Například nevytápěná chodba, garáž a tak dále. Teplota v prostoru by neměla být vyšší než 12 až 18 °C. Zálivku kaktusu dopřejte, ale pouze minimální, a to například jednou týdně. 

Vánoční kaktus

A pokud vám zbyde čas, každý den jeho listy roste. Co se týká hnojení, v tomto období nehnojíme. Koncem listopadu se již začnou objevovat první zárodky poupat. Nyní nastává čas rostlinu přesunout na světlé místo, kde bude 20 °C. Také zvyšte zálivku. Jakmile začnou poupata pučet, začněte s přihnojováním, a to každých 14 dní.     

Hnojivo pro vánoční kaktus

Jak jsme již zmínili – můžete zvolit speciální hnojivo pro kaktusy, ale také to domácí. Zároveň je však nutné vyhnout se hnojivu, které obsahuje příliš mnoho vápníku. Z domácích surovin skvěle poslouží droždí nebo banánové slupky. Co se týká droždí, rozmíchejte půl kostky v jednom litru vlažné vody a přidejte lžičku cukru. Suroviny nechte do druhého dne odstát a poté aplikujte formou zálivky. 

Banánová slupka

Co se týká hnojiva z banánové slupky, nebude stačit výluh, neboť by nebyl fermentovaný a tím pádem by byl minimálně účinný. Slupku doporučujeme nejdříve usušit a poté rozemlít na prášek. Nyní ji můžete zahrabat do vrchní vrstvy substrátu či ji smíchat s půl litrem vody a aplikovat formou zálivky. Hnojení aplikujte každých 14 dnů.

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

zavřít reklamu
×
Reklama