Hnědnutí či žloutnutí listů u lopatkovce: Jak ho zachránit, aby kvetl

autor Nikola Klementová publikováno 24.11.2023 07:15
Lopatkovec

Toulcovka, ale také lopatkovec, jak této rostlině nejčastěji říkáme, má zdobné a krásné nejen listy, ale také zářivě bílé květy. Co však pro něj udělat, pokud se mu nedaří a upozorňuje nás hnědými nebo žlutými listy?

Toulcovku pěstovaly již naše babičky. Měly ji rády pro její nenáročnost na péči a překrásný vzhled, stejně jako my. Navíc se považuje za vysoce účinnou čističku vzduchu, která z ovzduší eliminuje nebezpečné toxiny. Například formaldehyd a mnoho dalších. Pokud se jí ale nedaří, dá nám to jasně najevo svými listy. Ty jsou buď ochablé, žluté či hnědé. Co za takovými neduhy stojí? 

Kam lopatkovec umístit

Jelikož lopatkovec pochází z tropů, má rád vlhko a teplo. Aby jeho listy byly jasně zelené, vzpřímené a bohatě kvetl, musíme ho umístit do místnosti s rozptýleným světlem. Na parapetu se mu kvůli topení dařit nebude. Stejně tak na sluníčku. Naopak v koupelně naproti oknu či v obývacím pokoji nebo v ložnici se mu dařit bude. Obezřetní buďte v případě, že máte malé děti nebo domácí mazlíčky, patří totiž mezi jedovaté rostliny. Co se týká hnojení, pro velké a bohaté květenství doporučujeme živiny aplikovat od jara do podzimu ve čtrnáctidenních intervalech. V době květu jej však můžete hnojit také, a to pomocí domácích prostředků.

 Toulcovka

Pozor na vzdušnou vlhkost

Jelikož rostlina preferuje vysokou vzdušnou vlhkost, nesmíme ji umísťovat ke zdroji tepla. Toulcovce prospějete pravidelným rosením pomocí dešťové nebo odstáté vody. Vhodné také bude, když ji umístíte na podmisku s oblázky a zalijete je vodou. Na ně poté postavte květináč. Ale pozor, substrát nesmí přijít do styku s vodou, jinak by rostlina kvůli přemokření zahnívala. Při větrání domácnosti by také lopatkovec neměl být vystaven průvanu. 

Jak lopatkovec zalévat

Lopatkovec není náročný na umístění, ale na zálivku ano. Rozhodně potřebuje, aby byl jeho kořenový systém stále v mírně vlhkém substrátu. Vždy je důležité, abyste se ujistili zapíchnutím prstu do hlíny. Jakmile začne půda z horní části prosychat, dopřejte mu zálivku odstátou nebo dešťovou vodou. Obecně lze říci, že v zimě jeho požadavky na vodu nejsou vysoké, a tak stačí, když ho zalijete jednou týdně. V létě pak naopak až třikrát týdně. 

Lopatkovec

Proč listy hnědnou

V případě, že se vašemu lopatkovci nedaří a začínají mu hnědnout špičky listů, na vině bude nízká vzdušná vlhkost. Obsáhlé hnědnutí listů souvisí také s nadměrnou zálivkou. Oč se jedná, poznáte zapíchnutím prstu do substrátu. V případě, že je hnědých listů málo, snižte zálivku. Pokud jich je mnoho a rostlina vypadá, jako by měla zahynout, přesaďte ji do nového substrátu a pár dnů ji nezalévejte. 

Proč listy žloutnou

Co se týká žloutnutí listů, ty mohou souviset s nedostatkem světla. Naopak žluté pruhy mohou souviset se spálením od slunečních paprsků. Někdy se dokonce projeví žloutnutí i v případě malého květináče. Může se také stát, že jsou listy svěšené a ochablé, v takovém případě má rostlina málo vody.

Mohlo by Vás zajímat

Ford
publikováno 16. 2. 2024 autor Petr Dostál

Generální ředitel Fordu je otevřený spolupráci s konkurenty, aby mohl konkurovat Číně

Carlos Tavare
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Stellantis a Renault se snaží snížit náklady, aby byly elektromobily dostupné stejně jako spalovací vozy

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

zavřít reklamu
×
Reklama