Proč se zamiokulkas nerozrůstá a nevytváří výhony? Jednoduché řešení ho podpoří v růstu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 25.11.2023 08:00
Zamiokulkas

Daří se vašemu zamiokulkasu, ale bohužel už dlouhou dobu nepřibyl žádný nový výhon? A navíc také neroste? Máme pro vás řešení, které květině pomůže v růstu.

Obecně lze říci, že zamiokulkas patří mezi rostliny, které nejsou náročné na péči. Věděli jste, že bez vody vydrží klidně i déle než jeden měsíc? Neuvěřitelné. Vodu uchovává ve svých velkých hlízách, proto dokáže zvládnout i proschlý substrát. To ovšem ale neznamená, že vodu a jinou péči nepotřebuje. I když je nenáročný, za správnou péči se vám odmění bujným olistěním, a možná také květenstvím. 

Proč zamiokulkas neroste

Lze říci, že zamiokulkas vyroste o dva páry listů za necelý rok. Mezi tím však také dokáže vytvořit několik nových výhonů, které vyrůstají z půdy. Pokud tomu tak není a za skoro rok vám rostlina nevyrostla vůbec, zřejmě nemá vše, co ke svému růstu potřebuje. Na vině nejčastěji bývá nedostatek živin

Zamiokulkas

Po určitém čase rostlina ze substrátu spotřebuje veškeré živiny, proto bude důležité, abychom je doplňovali. Od jara do podzimu doporučujeme zamiokulkas přihnojovat kapalným hnojivem pro pokojové rostliny. Přes zimní období doporučujeme rostlinu zalévat vodou z akvária. V případě, že doma akvárium nemáte, uvařte kulkasu kopřivový čaj. Nechte jej vychladnout a poté aplikujte formou zálivky.

Chyby při pěstování zamiokulkasu

Mimo jiné se rostlině nemusí dařit kvůli špatnému umístění. Nesnese totiž přímé sluneční paprsky, které by mohly listy popálit. Ty pak žloutnou a tvoří se na nich hnědé fleky. Nedostatek světla způsobí ztenčení a vytahování výhonu, ale růst nových již nezaznamenáte. Zálivku aplikujte přibližně jednou za týden či 10 dní. Vždy ale počkejte, až substrát v horní části proschne. Místo, kam zamiokulkas umístit, vybírejte podle světla. Nesmí na něj svítit slunce, ale neměl by mít ani úplný stín. Rozptýlené světlo na chodbě či v obýváku, bude ideální. 

Závěrem v péči o zamiokulkas

Aby se kulkas mohl dále rozrůstat a dařilo se mu, nezapomínejte ho jednou za dva roky přesadit do většího květináče. Do něj dejte drenážní vrstvu pro ochranu kořenů a hlíz. Dále smíchejte zeminu pro pokojové rostliny s trochou písku. Přesazování se provádí nejlépe na jaře. A v tuto dobu je také vhodné kulkas namnožit. Čím rostlině rozhodně prospějete, a to i v zimním období, tak je potírání listů rozkrojenou cibulí.    

Mohlo by Vás zajímat

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

zavřít reklamu
×
Reklama