Kdy a čím hnojit vánoční hvězdu, aby jí neopadávaly listy a bujně kvetla celou zimu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 28.11.2023 06:45
Vánoční hvězda

Stejně jako vánoční kaktus, patří i vánoční hvězda k velice oblíbeným květinám, které kvetou o vánočních svátcích. Jak o ni pečovat a čím ji hnojit, aby kvetla?

Vánoční hvězda neboli pryšec nádherný patří mezi velice oblíbené květiny zdobící vánoční stůl. Jedná se o symbol vánoc, který nechybí snad v žádné domácnosti. Hvězda je bohužel poměrně choulostivá, proto se o ni musíme správně starat. Pak si udrží půvabné červené, bíle či lososově zbarvené listy. Jak o ni pečovat a čím ji hnojit? Podívejme se na ni o něco blíže.

Vše začíná nákupem

Chystáte se na nákup vánoční hvězdy stejně tak, jako každý rok? To je ale škoda, neboť vánoční hvězdu lze pěstovat několik let po sobě. A to s tím, že vám následující rok opět bohatě pokvete. Stačí, když ji po odkvětu seříznete přibližně na 10 centimetrů a umístíte ji na chladnější a světlé místo. Pokud se chystáte na její nákup, hleďte na stav rostliny. 

Vánoční hvězda

Ta by měla být vitální, listy by neměly opadávat, také by neměly být zkroucené a jinak poškozené. Při výběru je důležité, abyste si prohlédli i substrát. Ten nesmí být přemokřený a nesmí být na něm plíseň. Určitě nekupujte hvězdu v supermarketu, kde vám ji nezabalí. Zvolte raději zahradnictví či květinářství a nechte si pryšec zabalit. Nemá totiž rád výkyvy teplot.  

Jak pečovat o vánoční hvězdu

Hvězdy patří k dekorativním rostlinám, proto jistě vynikne v okrasném vánočním obalu či květináči. Co se týká správného umístění, je tato krasavice poměrně náročná a vymýšlivá. Nemá ráda průvan, ten ji zahubí. Nemá také ráda topení, kde je příliš suchý vzduch. A nesvědčí ji ani příliš vysoká teplota. 

Nejlépe uděláte, pokud ji umístíte na místo, kde netáhne, není příliš suchý vzduch a má rozptýlené světlo s teplotou 20 až 22 °C. Máme ji umístěnou na chodbě na parapetu, kde netáhne, pod oknem není topení a je zde rozptýlené světlo a teplota 20 °C. Zde se jí daří. Když větráme, umísťujeme hvězdu do jiné místnosti. Je také vhodné, když ji budete pravidelně rosit vlažnou a měkkou vodou.

Zálivka a pravidelné hnojení

Vánoční hvězda potřebuje zálivku alespoň dvakrát týdně, a to tak, aby její substrát nebyl přemokřený, ale také, aby zcela nevyschnul. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát z horní části mírně proschnout. Také pravidelně odstraňujte žluté a jinak poškozené listy. Co se týká hnojení, někteří tento krok nečiní. 

Vánoční hvězda

Ovšem díky přihnojování rostlina kvete bujněji a déle. Navíc jí také nebudou tolik opadávat listy. K tomuto kroku zvolte hnojivo určené přímo pro pryšce, ale také klidně domácí zdroje, které fungují. Mimo fosforu je též nutné doplnit draslík. Proto tyto živiny doplňujte banánovou slupkou. Stačí ji nasušit, rozemlít a smíchat s litrem odstáté nebo dešťové vody a každých 14 dnů v době květu aplikovat.

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

zavřít reklamu
×
Reklama