Jak vyčistit skvrny na polštářích a jak je zbavit roztočů, aby se vám dobře spalo

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.11.2023 07:45
Polštáře

Jak vyčistit nevzhledné skvrny na polštářích? A jak je zbavit roztočů, aby se vám dobře spalo a nebudili jste se s ucpaným nosem? Rádi vám pomůžeme.

Žluté skvrny se na polštářích objevují poměrně často. Rozhodně se ale nejedná o něco, co bychom měli přehlížet. Naopak! Jakmile se na nich objeví nevzhledné hnědé či žluté mapky, raději je vyčistěte. Nové kupovat nemusíte, stačí vědět, jaký způsob čištění si s odolnými skvrnami poradí. Proč se skvrny objevují? A jak je jednoduše, ale přitom efektivně vyčistit?

Proč se objevují žluté fleky na polštářích

S největší pravděpodobností si kladete otázku, proč se nevzhledné mapy na polštářích objevují i u vás. I když pravidelně, například každých 14 dní měníte povlečení, skvrny jsou zřetelné, a navíc nabírají na intenzitě. Způsobuje je totiž pot. Dospělý člověk za pouhou noc vypotí až jeden litr potu, a ten se jistě někam vsáknout musí. Mimo potu se v polštářích objevují také roztoči. Ti si přímo libují ve vašem potu. Avšak velice rádi si pochutnají i na odumřelé kůži. Nutno dodat, že co roztoči pozřou, také vyloučí. Tudíž se mimo skvrn v polštářích nachází i jejich výkaly. Zní to jistě dosti nevábně, ale věřte, že není nutné okamžitě kupovat nové, lze je doma vyčistit.

Jak vyčistit polštáře

Nejlepší a nejvhodnější bude, když polštáře budete každé tři měsíce prát. A to nejlépe na 60 °C. Určitě ale zkontrolujte informace od výrobce, které jsou uvedené na štítku. Tak zabráníte vzniku nevzhledných skvrn, ale i přemnožení roztočů. Pokud se ale na polštářích již odolné skvrny nachází, vyčistíte je pomocí tablety do myčky, 3 % peroxidu a vody. 

Polštáře

Do vany napusťte teplou vodu a přidejte 3 tablety do myčky (v případě čištění jednoho polštáře, napusťte lavor teplou vodou a přidejte jednu tabletu a 40 ml peroxidu). Dále pak přidejte půl hrnku bělidla či 60 ml peroxidu. Vodu ve vaně promíchejte a namočte do ní polštáře. Nechte alespoň tři hodiny odmáčet. Poté si vezměte jemný kartáček a skvrny přečistěte. Nyní dejte polštáře do pračky a vyperte je na 60 °C. 

Jak se zbavit roztočů

Pouhým praním na 30 či 40 °C roztoče nezničíte. Vhodné bude, když polštář vyperete na zmíněných 60 °C. Pokud nebudete používat speciální dezinfekční prostředek, použijte peroxid, který má své výhody. Ničí viry, bakterie, ale také roztoče. Své výhody má také sušička na oblečení, která dostane tento malý a neviditelný hmyz z polštářů ven. V případě, že ji nemáte, důkladně polštáře vyprašte a nechte je venku vymrznout. Roztoči hynou, pokud je vystavíte teplotě pod nulou. Proto je právě nyní ideální čas polštáře vyčistit.

Přečíst si také můžete, jak odstranit odolné skvrny z oblečení.

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

zavřít reklamu
×
Reklama