Proč vánočnímu kaktusu žloutnou listy: Jak mu pomoci, aby do Vánoc pookřál

autor Nikola Klementová publikováno 30.11.2023 07:15
Vánoční kaktus

Vánoční kaktus patří mezi typické rostliny zdobící většinu domácností především na Vánoce. Co ale dělat, pokud jste u něj zaznamenali žluté listy?

Proč je kaktus tolik obdivovaný? Vysvětlení je jednoduché. Neboť nám nabízí překrásné a barevné květy i v období zimy. A snad každý z nás se rád podívá na barvy jara, které nás potěší a zahřejí u srdce. Co nás jistě nepotěší, tak je chřadnutí jeho listů. Většinou se objevují žluté listy, ale proč tomu tak je? Co vašemu vánočnímu kaktusu chybí? 

Proč kaktusu žloutnou listy

Určitě je třeba vzít v potaz to, že kaktus pochází z pralesů Brazílie, kde roste v korunách stromů. To znamená, že má dostatečné zastínění před sluníčkem, které by mohlo jeho listy popálit. Proto doma dbejte na správné umístění. V případě, že ho máte umístěný na okenním parapetu, může se stát, že vlivem silných paprsků jeho listy začnou žloutnout. Prospějete mu, když ho umístíte do chladnějšího kouta s rozptýleným světlem. Popřípadě na parapet na severní stranu.

Přelití může souviset se žlutými listy

Mezi další potíže, které způsobují žloutnutí, patří přelití rostliny. Před každou zálivkou dbejte na to, zda je substrát mírně proschlý. Vlhký substrát určitě nezalévejte. Někdy listy žloutnou také v důsledku nedostatečné zálivky. To ale zjistíte pohledem, ale také zapíchnutím prstu do substrátu. Pokud se jedná o přelití – substrát je přemokřený – urychleně kaktus vyjměte z květináče, kořeny jemně oklepejte a zasaďte ho nového substrátu. Ten by měl být humózní. Využít však můžete také zeminu pro kaktusy nebo obyčejný substrát a písek. Nezapomínejte na drenážní vrstvu a poté kaktus několik dnů nezalévejte. 

Listy vánočního kaktusu

Nedostatek výživných látek

Nedostatečné přijímání živin souvisí s přemokřením, ale také s nedostatečným přihnojováním. Pokud v květináči není nasypaná drenážní vrstva, stojí u kořenů voda, kořeny začnou zahnívat a nejsou schopny přijímat živiny. Kaktus tedy přihnojujte od jara do konce léta každé dva týdny. Poté mu dopřejte klid. Následně, aby vykvetl, mu dopřejte živiny v době, kdy začne nasazovat poupata, a to je nyní před Vánocemi. Pokud se kaktusu nedaří, přihnojte ho i bez nasazení poupat. 

Škůdci způsobující žluté listy

Mimo nedostatku živin, přelévání či nedostatku vláhy, za žloutnutím listů mohou stát také škůdci. Především pak savý hmyz, jako jsou svilušky či mšice. V minulém článku jsme se touto problematikou zabírali. Proto, pokud máte podezření, nahlédněte do článku, který vám pomůže se zbavením škůdců.    

Mohlo by Vás zajímat

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Carlos Tavare
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Stellantis a Renault se snaží snížit náklady, aby byly elektromobily dostupné stejně jako spalovací vozy

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama