Jak se zbavit otravných rybenek: A z jakého důvodu se v domácnostech objevují

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 02.12.2023 08:20
Rybenka

Malý lezoucí hmyz připomínající rybku, který si velice rád pochutná na některých potravinových zásobách, na odumřelé kůži a na jiných pro ně dobrotách. Jak se rybenek zbavit?

Je známo, že rybenky jsou světloplaché, proto se nejraději objevují v noci. Všimnout si jich také můžeme na dvorku či na zahradě pod květináči. Ovšem i v domácnosti, například v koupelně, ve sklepě, na půdě či tam, kde je vlhko. V případě, že jste doma objevili jen několik málo rybenek, velkou paseku nenadělají, ale nesmíme dovolit, aby se přemnožily. Jak se jich raději co nejrychleji zbavit?

Pro lidi nejsou nebezpečné

Také vám tento malý hmyz připomíná živočicha z dávných dob? Nedivíme se, neboť na zemi mají žít již tři sta milionů let. Jak už jsme zmínili, rybenky preferují tmu, vlhko a objevují se nejen v koupelnách, ale i ve sterilním prostředí, jako jsou nemocnice a další. Co se týká nebezpečí, žádné vám nehrozí. Nepřenáší onemocnění, viry a jiné. Dokonce vás ani neštípnou, ale je potřeba, abyste jejich výskyt eliminovali, než se rozmnoží. Na druhou stranu věděli jste, že rybenky mají rády roztoče, na kterých si rády pochutnají? 

Bojujte proti nim prevencí

Jelikož rybenky milují vlhko, nejlepší bude, když v domácnosti udržíte stálé sucho. K suchu neodmyslitelně patří i pravidelné větrání. Jakmile umyjete podlahu, především pak v koupelně, nechte ji proschnout, otevřete okna, a následně postavte zpět například prádelní koš a další. Zkontrolujte také veškeré škvírky, kudy by k vám rybenky mohly vniknout. Utěsněte je. Ve spíži či v kredenci neskladujte nic příliš dlouho. Pokud utíráte knihovnu, nechte ji nejdříve uschnout a poté vraťte knihy na místo. 

Levandule

Jak vyhnat rybenky

Tento malý hmyz lze vcelku spolehlivě vyhnat pomocí domácích surovin. Například pomocí levandule nebo citrusů. Pomoci vám může také nastrouhaná brambora. Větvičky či nadrcenou levanduli rozmístěte do rohů nebo tam, kudy by se k vám rybenky mohly dostat. Po týdnu postup opět opakujte, pak už by se u vás neměly objevovat. To stejné můžete udělat i se sušenou citrusovou kůrou. 

Použití brambory je však jiné. Nastrouhejte ji a nasypte na pečící papír, který umístíte do rohu, následující den bramboru vyhoďte a s ní také rybenky, které se do brambory ukryjí. Postup opakujte ještě jednou. Abyste domácnost udrželi bez tohoto nevítaného hmyzu, udržujte ji bez vysoké vlhkosti. Určitě si také pořiďte éterické olejíčky s citrusy či cedrovým dřevem a nakapejte je do kýblu, když budete umývat podlahu. 

Mohlo by Vás zajímat

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

Borůvky
publikováno 2. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Březnová péče o muchovník a kanadskou borůvku je zásadní pro bohatou sklizeň

Slapy
publikováno 1. 3. 2024 autor David Vanda

Tipy na okružní výlet okolo vodní nádrže Slapy

zavřít reklamu
×
Reklama