Rada od šikovné uklízečky, která pomůže vyčistit a udržet čistý a lesklý dřez či baterie

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 03.12.2023 08:00
dřez

Dřez, baterie a další povrchy by měly být čisté v každé domácnosti. Jak je tedy efektivně vyčistit, aby tomu tak opravdu bylo? Vyzkoušejte několik rad od uklízečky, které se vám jistě budou hodit.

Věděli jste, že dřez patří mezi nejšpinavější místa v domácnosti? Ano, neboť se v něm nachází zbytky jídla, oplachujeme zde maso či zeleninu a bakterie se tu zvesela množí. Nehledě na nevzhledné skvrny od vodního kamene, a to nejen ve dřezu, ale i na bateriích. Jak tedy vyčistit tyto povrchy, aby zářily novotou nejen na Vánoce, ale i celý rok?

Čemu se při čištění raději vyhnout

Při čištění nerezového dřezu či baterií se určitě vyhněte abrazivním čističům. Neboli těm, které obsahují takzvaný písek. Tyto povrchy by mohl nenávratně poškrábat nebo zmatnit. Vhodné nejsou ani houbičky s hrubou stranou či drátěnky. Nejlépe uděláte, pokud použijete měkkou stranu houbičky či hadřík z mikrovlákna.

Níže zmíněný způsob lze také využít na čištění sprchového koutu. I zde však nedoporučujeme používat abrazivní čističe. Každý den se snažte dřez utřít, aby v něm nezůstaly kapky vody, které způsobují mapky vodního kamene. Pokud máte ve dřezu protiskluzovou podložku, každý den ji mycím prostředkem opláchněte, nechte na topení proschnout a opět ji vraťte do dřezu.

Jak vyčistit vodní kámen

Vodní kámen je nejen nevzhledný, ale bohužel také způsobuje špatnou funkci některých spotřebičů. Například baterií, ale také rychlovarných konvic, kávovarů a dalších. Čím tedy budeme čistit nerezový dřez, baterie, ale klidně i sprchový kout a jejich dveře a umyvadlo? Na pomoc si vezměte levnou zubní pastu a bílý ocet.

Dřez

Začneme tedy dřezem. Ze všeho nejdříve pročistěte odtok. Nasypte do něj tři lžíce soli, dvě lžíce jedlé sody a ohřejte v konvici dva litry vody. Jakmile začne vřít, vylijte ji do odtoku, který se krásně pročistí. Poté dřez opláchněte od nečistot a natřete na něj obyčejnou a levnou zubní pastu bez perliček. Nechte ji zaschnout. Následně v lahvi s rozprašovačem smíchejte jeden díl vody a jeden díl octa. Nyní tekutinu našplíchejte na pastu, setřete houbičkou a vyleštěte hadříkem z mikrovlákna.

Čištění baterií

U baterií postupujte velmi obdobně. Pomocí houbičky či hadříku na ně naneste pastu a nechte ji působit. Fluorid v pastě si s vodním kamenem poradí. Poté našplíchejte octem a vodou, nechte malou chvíli působit a vyleštěte. Stejně tak postupujte i s dveřmi u sprchy. Pokud budete čistit dřez nebo sprchovou vaničku, doporučujeme pastu smíchat s jedlou sodou, a poté našplíchat ocet, nechat působit a vyčistit.

Mohlo by Vás zajímat

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama